Dôležitosť pravidelných zubných prehliadok

Dentálna hygiena s fluoridáciou

Čo je to zubná prehliadka a prečo je taká dôležitá?

Pravidelné lekárske zubné prehliadky sú často na posledných miestach nášho zoznamu úloh. Máme sklon zabudnúť na dôležitosť včasného odhalenia problémov a nakoniec zistíme, že kvôli bolesti potrebujeme u našeho zubára mimoriadny termín a že liečenie vzniknutého problému bude zdĺhavé a finančne náročné.

Preto je dôležité nezanedbávať pravidelné kontroly u svojho zubára,aby sme maximálne eliminovali takéto situácie, šetrili náš čas a v konečnom dôsledku aj náš rozpočet.

Zubné kontroly detí

Ak sú deti vedené k pravidelnej návšteve u zubára už od útleho veku, budú sa na lekárov i na samotné vyšetrenie pozerať s radosťou a nie so strachom z neznámeho. Ideálny čas začať navštevovať zubára je  6 mesiacov života malého pacienta.

Toto je čas, keď sa prvé zuby dieťaťa začínajú prerezávať a je vhodné, aby sa zubár prvýkrát pozrel na ďasná dieťaťa, skontroloval celkovo ústnu dutinu poprípade už prerezané zúbky. Deti by určite mali absolvovať zubnú prehliadku skôr, ako dosiahnu vek 12 mesiacov.

Vezmite svoje dieťa na zubnú prehliadku najmenej každých 6 mesiacov. Niektorí zubári odporúčajú každé tri mesiace, pretože im to umožňuje dôkladné sledovanie nových zubov, keď sa prerezávajú, a tiež to umožňuje dieťaťu vnímať „návštevu u zubára“ ako normálnu súčasť života.

V závislosti od veku a počtu zubov majú zubného lekára:

 • Lekár kontroluje u malého dieťaťa  zuby, skus, čeľuste a ďasná .

Zubný lekár môže okrem toho odporučiť ďalšie služby, ako napríklad:

 • Vyčistenie zubov, odstránenie zubného povlaku, škvŕn a zubného kameňa
 • Ukážku správneho čistenia zubov  a pôužitia dentálnej nite vám a vášmu dieťaťu
 • Zhotovenie RTG snímku (je odporúčané veľmi zriedka)

Zubné kontroly u dospelých

Pravidelné zubné prehliadky sú dôležité pre zdravie ústnej dutiny a celkový zdravotný stav. Zlé zdravie ústnej dutiny spolu s ochorením ďasien môže výrazne zvýšiť riziko zdravotných problémov, ako je mozgová porážka a srdcový infarkt. Baktérie nachádzajúce sa v ústach môžu cestovať aj do iných orgánov, najmä u ľudí, ktorých imunitný systém je narušený.

Ako dlho trvá zubná prehliadka?

Zubná prehliadka dospelého pacienta spolu s dôkladným čistením zvyčajne trvá 30 minút až jednu hodinu, v závislosti od ústneho zdravia pacienta.

Kontroly bábätiek a malých detí sú častokrát oveľa kratšie, pretože snaha udržať dieťa alebo batoľa stále s otvorenými ústami a v kľude, nie je ľahká úloha. Všeobecne platí, že u bábätiek a veľmi malých detí zubár požiada rodiča, aby držal dieťa v lone. Tieto prvé stretnutia sú dôležité pre budovanie priateľského vzťahu medzi zubárom a dieťaťom.

Ako často by mali pacienti podstúpiť zubnú prehliadku?

Aj keď je bežné, že dospelí navštevujú svojho zubára každých šesť mesiacov, nové štúdie ukázali, že pokiaľ dospelí dodržiavajú správnu rutinu v údržbe ústnej dutiny a nemajú žiadne pretrvávajúce problémy, postačuje zubná prehliadka každých 12 mesiacov.

Ako je uvedené vyššie, frekvencia zubných prehliadok u dojčiat a detí sa líši od 3 do 6 mesiacov v závislosti od rady zubného lekára.

Ako prebieha kontrola u zubára?

Vaša zubná prehliadka bude zahŕňať:

 • Vyšetrenie ďasien – kontrola možného ochorenia ďasien
 • Kontrola akýchkoľvek uvoľnených zubov, zlomených zubov alebo poškodených výplní a koruniek
 • Kontrola ústneho  tkaniva kvôli zdravotným problémom, ako je rakovina úst
 • Kontrola jazyka
 • Kontrola zubného kazu
 • Zhotovenie RTG snímku – nie pri každej návšteve
 • Kontrola zubného skusu

Môžu zubári odhaliť rakovinu úst?

V rámci vašej zubnej prehliadky zubný lekár prekontroluje výskyt rakoviny úst. Bude hľadať rakovinové a prekancerózne lézie, ktoré môžu viesť k rakovine. Tieto lézie vyzerajú podobne ako vredy v ústach.

Niektoré zubné ambulancie vykonávajú  špeciálne vyšetrenie na odhalenie rakoviny úst, ktoré je neinvazívne a  pri ktorom špeciálne svetlo zachytí odumreté tkanivo spôsobené nádormi, neidentifikovateľné voľným okom. Ak rakovina úst nie je zistená dostatočne skoro, môže sa šíriť do blízkeho tkaniva v oblasti  krku a potom ďalej z oblasti krku pred metastázovaním do iných oblastí.

Prečo zubný lekár niekedy kontroluje krvný tlak?

Mnoho stomatologických ambulancií kontroluje váš krvný tlak pri každej návšteve. Dôvody sú rôzne:

 • Niekedy pacienti navštevujú svojho zubára častejšie ako svojho všeobecného lekára,preto kontroly tlaku u všeobecného lekára nie sú také časté. Vysoký krvný tlak môže byť prvým príznakom zdravotného problému, takže ak je diagnostikovaný včas, lekár môže vykonať potrebné testy, aby zistil príčinu a poradil pri liečbe.
 • Mnohí z nás sa stresujú počas ošetrenia u zubára , preto je dôležité, aby pred začatím akejkoľvek liečby lekár  skontroloval krvný tlak. U pacientov, ktorí trpia napríklad hypertenziou, môžu nastať zdravotné problémy, ak sa počas zákroku priveľmi podľahnú stresu.
 • Ak má pacient vysoký krvný tlak, zubný lekár môže pozastaviť akékoľvek zubné ošetrenie, až kým pacient nenavštívi svojho lekára a nedostane sa mu lekárskeho vysvetlenia,prečo tento stav existuje.
 • Ak trpíte vysokým krvným tlakom, bude pravdepodobne potrebné zmeniť typ a dávku lokálneho  anestetika

RTG a vyhľadávanie potenciálnych problémov

Váš zubár Vám chce zabezpečiť, aby ste dostali najlepšiu možnú starostlivosť o ústnu dutinu. Pri pohľade na ústa, ďasná a zuby sa však lekár dozvie iba polovicu príbehu, a preto sa na detailnejšiu anamnézu využíva RTG snímok.

Röntgenové lúče umožňujú zubnému lekárovi nahliadnuť dovnútra každého zuba a medzi jednotlivé zubami. Ukazujú tiež situáciu v blasti koreňov i samotnej čeľuste. Vďaka tomu je možné  odhaliť skryté problémy, ako sú postihnuté zuby múdrosti, abscesy, rozpad v skrytých oblastiach a ďalšie problémy.

Voliteľné procedúry ,ktoré nie sú súčasťou bežnej  kontroly

Odstránenie zubného kameňa / plaku

Zo zubov je potrebné odstrániť zubný povlak a zubný kameň. Povlak je plný baktérií, ktoré môžu poškodiť zubnú sklovinu a spôsobiť zubný kaz, ochorenie ďasien alebo nahromadenie zubného kameňa.

Profesionálne čistenie zubov / dentálna hygiena

Váš hygienik profesionálne vyčistí zuby a upozorní na oblasti, v ktorých sa dá zlepšiť rutina ústnej hygieny. Vynikajúca ústna hygiena je kľúčom k zdravým ústam a zubom, ktoré vydržia celý život.

Navštívte nás a strach zo zubára sa stane minulosťou.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Zarezervujte si termín
grafika zubu
Volajte: +421 918 100 022