Dostavba kosti – Augmentácia

Augmentacia kosti

Zväčšenie kosti je chirurgický zákrok používaný vtedy, keď sa pacient rozhodne nahradiť chýbajúci zub implantátom, ale nemá dostatočnú kostnú hmotu na to, aby bol tento zákrok úspešný.

Situáciu chirurg rieši vykonaním dostavby zubnej kosti alebo zväčšením kosti, pričom na miesto budúceho zubného implantátu vštepí kostnú hmotu z iného miesta a tak obnoví kosť,ktorá sa stratila v priebehu rokov. Tento postup pomáha zaistiť, aby čeľusť bola dostatočne silná a dostatočne hustá na to, aby dlhodobo držala zubný implantát.

Kedy je potrebná dostavba kosti?

Všeobecne platí, že ak pacienti práve stratili zdravý zub tam, kde majú v úmysle mať zubný implantát, na jeho podporu bude vhodná hustota čeľustí. V prípadoch, keď sa zuby stratili pred mnohými rokmi, môže byť strata kosti veľká, až 25% úbytku kostnej hmoty sa stratí počas prvých 12 mesiacov.

Ďalšími príčinami straty kostnej denzity sú ochorenia ďasien a poranenie alebo trauma. Strata hustoty kostí znamená, že čeľuste nebudú dostatočne silné aby držali zubný implantát, takže tu je riešením kostný štep pre implantáty.

Pre augmentáciu kostí je viacero možností použitia materálov

Autograft

používa sa pacientova vlastná kosť. Kosť sa zvyčajne odoberá z oblastí, ako je chrbát čeľuste, brady, nohy alebo bedra. Tento postup sa neteší veľkej obľube u pacientov  najmä preto, že sú k dispozícii ďalšie materiály na zväčšenie kostí.

Syntetická kosť

Telo postupne nahradí syntetický materiál vložený na potrebné miesto prírodnou kosťou.

Kroky augmentácie zubnej kosti

Postup zväčšenia kostí je v skutočnosti jednoduchý, minimálne invazívny a môže byť vykonaný ambulantne v ordinácii zubného lekára. Mierne odlišnosti v postupe celého procesu nachádzame len  v závislosti od toho, či má pacient pri príprave zubného implantátu odstránený zub, alebo či má zubný implantát v prázdnej zubnej objímke.

  1. Na miesto sa aplikuje lokálne anestetikum, ktoré ho znecitliví a zabezpečí, aby nedošlo k pocitu bolesti.
  2. Akonáhle je oblasť znecitlivená, odborník urobí malý rez v ďasne, aby odkryl kosť v prázdnej zubnej objímke, alebo alternatívne odstráni zub a odtiaľ pracuje.
  3. Odborník potom pripevní vybraný materiál na zväčšenie kostí na exponovanú kosť.
  4. Kolagén a proteín obsiahnutý v materiáloch na zvýšenie kostnej hmoty pomáha s novým rastom kostí prírodnej kosti, ktorá nakoniec úplne nahradí kostný štep.

Ovplyvňuje postup zväčšenia kostí celkovú dĺžku liečby zubným implantátom?

Procedúra zväčšenia kosti môže oddialiť celý proces umiestnenia implantátu z 3 mesiacov  až na dobu jedného roka. Čas potrebný na vytvorenie novej kosti po transplantácii kosti sa medzi pacientmi výrazne líši a závisí od mnohých faktorov, ktoré s vami prediskutuje váš zubný lekár. Je dôležité, aby nová kosť bola úplne stabilná predtým, ako bude mať zubný implantát.

Existujú nejaké riziká spojené s augmentáciou kostí?

Zväčšenie kostí je bezpečný postup, pokiaľ sa dôsledne dodržiavajú pokyny pre následnú starostlivosť. Rovnako ako u akýchkoľvek lekárskych postupoch sa vyskytujú zriedkavo tieto prípady:

  • Infekcia – starostlivo dodržiavajte pooperačné postupy
  • Možné poškodenie nervov a krvných ciev
  • Odmietnutie kostného štepu
  • Reabsorbcia kostného štepu
  • Pocit znecitlivenia pier, líc alebo ďasien
  • Opuch a nepohodlie

Je augmentácia kostí po extrakcii zubov vždy potrebná?

Štep kostí pre implantáty je po extrakcii zubov veľmi často zbytočný, všetko záleží od toho, prečo bol zub odstránený a ako zdravá je čeľusť. Je veľmi pravdepodobné, že ak sa zuby odstránia v dôsledku ochorenia parodontu, kosť sa môže zrútiť, a preto je zväčšenie kosti nevyhnutné. Trauma spôsobená drvením zubov môže tiež vyžadovať zväčšenie kostí. Ak dôjde ku strate kostnej hmoty z akéhokoľvek dôvodu,je toto poškodenie trvalé.

Je dostavba kosti vždy potrebná?

Zubné implantáty budú vyžadovať zväčšenie kosti len za určitých okolností. Ak dôjde k strate kostnej denzity, nemusí byť čeľusť dostatočne hrubá na zubný implantát. Váš zubný lekár musí byť schopný implantovať titánový koreň do čeľuste, takže musí byť primerane silný a hrubý, aby akceptoval tento implantát.

Je postup zväčšovania zubnej kosti bolestivý?

Postup zväčšovania zubnej kosti nie je bolestivý, pretože váš zubný špecialista znecitliví oblasť skôr, ako začne s liečbou. Po zákroku však budete pociťovať určitý druh nepohodlia, rovnako ako po plombovaní alebo extrakcii zuba. Váš zubár vám pravdepodobne poskytne lieky proti bolesti na zmiernenie bolesti, protizápalové lieky na pomoc  s akýmkoľvek opuchom a antibiotikami, aby sa zabránilo infekcii.

Váš zubný lekár Vám ďalej určite odporučí na istý čas jesť iba mäkké potraviny a polievky ,aby ste sa vyhli žuvaniu v postihnutej oblasti. Taktiež vám bude odporúčané pravidelne používať antibakteriálne ústne vody, aby ste zabránili infekcii.

Existujú alternatívy k augmentácii kosti?

Existuje niekoľko alternatív k zväčšeniu kostí:

Rozšírenie hrebeňa

Môže sa použiť na hornú čeľusť, kde je kosť mäkšia. Osteotóm vložený hlboko do čeľuste zabezpečí veľmi pomalú tvorbu hrebeňa ,aby mohol byť v budúcnosti vložený implantát

Miniimplantáty

Možno použiť kratšie titánové korene.

Navštívte nás a strach zo zubára sa stane minulosťou.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Zarezervujte si termín
grafika zubu
Volajte: +421 918 100 022