Endodoncia: Ako prebieha ošetrenie zubných kanálikov?

Endodencia zubov - obrázok na blog

Keď sa zubný kaz prehryzie zo skloviny hlbšie, začínajú skutočné problémy. Ak baktérie zubného kazu napadnú zubný nerv a dreň, hrozí odumretie celého zuba, toxíny prechádzajú do celého tela a nastáva bolestivá strata zubu. Aj v tejto situácii sa dá zub ešte zachrániť. Riešením je endodoncia, ošetrenie koreňových kanálikov.

Nepríjemný zápal zubnej drene

Ignorovanie citlivého zubu, náznakov bolesti, ako aj vynechávanie preventívnej prehliadky môže spôsobiť, že kaz sa zo zubnej skloviny dostane až k zubnej dreni. A vtedy začínajú skutočné problémy. Ak vás zastihne náhla pulzujúca bolesť, prípade sprevádzaná opuchom, je viac ako isté, že ide o zápal zubnej drene. Ten je potrebné riešiť akútne a čo najrýchlejšie, pretože hrozí nielen vážne poškodenie zubu, ale aj intoxikácia tela baktériami a zápalom.

Bolesť ustúpi, no problém sa zhorší

Často sa stáva, že pacienti po akútnych dňoch bolesti prestanú bolesť pociťovať. Nejde však o zázračné vyliečenie, ale naopak o odumretie zubného nervu, ktorý sa nemá ako brániť proti napadnutiu baktériami a jednoducho odumiera. Prestávate cítiť bolesť, ale zápal zubu je už v takej fáze, že toxíny pokračujú do krvi a do tela. To môže spôsobovať následne závažné komplikácie so srdcom a vyvolávať ďalšie ochorenia. V takomto prípade je rozhodujúce podstúpiť zákrok čo najskôr.

Posledná nádej pred vytrhnutím

Môže sa stať, že vám lekár pre záchranu zdravia odporučí vytrhnutie zuba. V mnohých prípadoch je však ešte jedna možnosť a tou je endodoncia. Ošetrenie kazu, zubných koreňových kanálikov a zreparovanie zuba.

Endodoncia prebieha v nasledovných fázach:

Diagnostika – zubný lekár potrebuje zhodnotiť stav zápalu, možnosť záchrany zubu aj rozsah poškodenia.

Umŕtvenie – pri endodoncii nejde len o povrchové odstránenie kazu, ale o značne náročný zákrok realizovaný priamo v zubnej dreni a preto prebieha v lokálnej anestéze. Vďaka tomu je zákrok bezbolestný.

Odstránenie kazu – je absolútnou prioritou odstrániť kaz, aby sa zub ďalej neinfikoval.

Dezinfekcia kanálika – súčasťou zákroku je odstránenie nervu a vyčistenie zubného tkaniva. Toto je extrémne dôležitá časť zákroku.  V zube nemôže ostať ani stopa infekcie. Preto je potrebné, aby zákrok realizoval skúsený špecialista.

Ošetrenie kanálika a korunky – záverečná fáza, počas ktorej sa vyplní zubný kanálik, ošetrí sa a opraví sa zubná korunka. Zub tak nebude bolieť, problém zápalu je vyriešený a zub vyzerá ako po klasickom ošetrení povrchového kazu.

Zub sa vždy oplatí zachrániť

Zatiaľ, čo vytrhnutie poškodeného zuba predstavuje jednorazovú záležitosť, proces endodoncie je zdĺhavejší a náročnejší. Aj je však možné, oplatí sa ju absolvovať, ide totiž často poslednú možnosť, ako si zachrániť výrazne poškodený zub. V súčasnosti vďaka použitiu najmodernejších metód v City Dental Clinic získava pacient istotu, že o jeho poškodený zub je postarané v maximálnej možnej miere. Za úspešnú endodonciu sa považuje stav, ak vám zub následne vydrží bez ďalších problémov minimálne ešte 5 rokov.

Endodoncia má pre pacienta významné benefity. Pomôže odstrániť bolesť, zápal a zároveň dobre ošetrí zub. Pacient sa vyhne sa finančne náročnejším riešeniam, ako je napríklad implantát alebo mostík v prípade vytrhnutia. Zároveň bude môcť svoj vlastný zub naďalej využívať a to je skutočne pocit na nezaplatenie.

Volajte: 0918 100 022