Operácia sinus lift

Zľava 5% pri platbe online

Čo je to Sinus Lift?

Sinus lift je v podstate plastika čeľustnej kosti, ktorá sa často vykonáva pred samotným chirurgickým zákrokom kedy je implantát vložený do kosti. Umožňuje zväčšiť množstvo kosti v hornej čeľusti, najmä v oblasti stoličiek a premolárov, zvýšením sínusovej membrány a pridaním kosti do oblasti.

Ak je zubný implantát umiestnený v oblasti s príliš malým objemom kosti, implantát môže nielen vypadnúť, ale môže spôsobiť prasknutie alebo perforáciu sínusovej membrány.

Na čo sa Sinus lift používa?

Operácia Sinus Lift je relatívne bežný postup, ktorý umožňuje pacientom mať zubné implantáty, aj keď v hornej časti čeľuste utrpeli výraznú stratu kosti. Strata kostného tkaniva má za následok nedostatočnú výšku (hrúbku) kosti na udržanie zubných implantátov ,alebo medzi hornou čeľusťou a dutinami jednoducho nie je dosť miesta na ich umiestnenie.

Existujú rôzne faktory, ktoré vedú k nedostatočnej výške kosti:

 • Zadná strana hornej čeľuste má menej kostí ako spodná čeľusť. Okrem toho strata zubov v tejto oblasti spôsobí 25% stratu kostnej hmoty počas prvých 12 mesiacov po strate zubu.
 • Ochorenie ďasien je jednou z hlavných príčin úbytku kostnej hmoty.
 • Niektorí pacienti majú genetickú predispozíciu k tomu, aby mali medzi čeľustnou kosťou a dutinami malý priestor.

Vyžaduje si každý zubný implantát kostný štep alebo Sinus Lift?

Za určitých okolností si zubné implantáty budú vyžadovať kostný štep alebo Sinus Lift. Ak dôjde ku strate kostnej hmoty, nemusí byť čeľusť dostatočne hrubá na to,aby udržala zubný implantát.

Váš zubár musí byť schopný implantovať titánový šrób do čeľuste, takže kosť  musí byť dostatočne silná a dostatočne hrubá, aby sa tento implantát prijal a pevne zrástol s kosťou. Mnoho zubných implantátov sa však vykonáva bez toho, aby pacient potreboval kostný štep alebo Sinus Lift.

Kto je kandidát na Sinus Lift?

Pri rozhodovaní o tom, či pacient potrebuje plastiku čeľustnej kosti pred zavedením zubného implantátu musí odborník zvážiť viacero faktorov.

 • Pacienti, ktorí utrpeli stratu zubov, dokonca aj pomerne nedávnu stratu zubov, častokrát  zistia, že sa ich kostná hmota v oblasti chýbajúceho zuba výrazne znížila. Tento faktor bude pravdepodobne  znamenať, že kosť nie je dostatočne mohutná na to, aby bolo možné zaviesť zubný implantát. Problém rieši práve Sinus Lift.
 • Niektorí ľudia majú prirodzene veľké sínusové dutiny alebo také sínusové dutiny, ktoré sú veľmi blízko čeľustnej kosti. Títo pacienti budú potrebovať operáciu Sinus Lift predtým, ako budú mať zubný implantát.Zákrok zabezpečí vytvorenie priestoru pre implantát a aby kostná hmota bola dostatočne veľká a pevná na udržanie implantátu
 • Predĺžená sinusitída môže tiež spôsobiť pokles sínusového dna a môže viesť k reabsorpcii kosti, čo znamená, že pred procedúrou implantácie zubu bude potrebné urobiť Sinus Lift.
 • Pacienti, ktorí stratili kostnú hmotu v dôsledku ochorenia ďasien taktiež potrebujú plastiku čeľustnej kosti.

Z koľkých krokov pozostáva Sinus Lift?

1.Príprava na Sinus lift

Váš zubný lekár s vami dôkladne prediskutuje postup a odpovie na všetky vaše prípadné otázky. Počas vyšetrenia Vám sestrička vyhotoví RTG snímok,ktorí lekárovi detailne vykreslí situáciu v čeľusti a podá odpoveď na otázku: Aký je ďalší postup? V niektorých prípadoch sa v procese hodnotenia používa aj CT snímanie.

Kosť používaná  pri Sinus Lift zákroku bude pochádzať z jedného z nasledujúcich zdrojov:

Používa sa pacientova vlastná kosť – Autograft

Kosť sa zvyčajne odoberá z oblastí, ako je chrbát čeľuste, brada, noha alebo bedro.

Syntetická kosť

Telo postupne nahradí syntetický materiál prírodnou kosťou.

2. Postup pri Sinus Lift

Existujú rôzne spôsoby, ako odborníci vykonávajú Sinus Lift, ale všetci vždy začínajú s chirurgickým malým rezom v ďasne, ktorý zakrýva hornú čeľusť, takže kosť je odkrytá. Chirurg potom urobí malú dieru v kosti, aby sa dostal do oblasti sínusovej dutiny a jemne ju nadvihol. Akonáhle je sínus zdvihnutý, zvolený materiál kostného štepu sa vloží do priestoru. Táto oblasť sa potom uzavrie zošitím.

3. Procedúra sínusového výťahu po ošetrení

Po operácii Sinus Lift môže samozrejme vzniknúť opuch, krvácanie a nepríjemný pocit. Lekár pacientovi predpisuje antibiotiká a lieky proti bolesti. Na zníženie tlaku na dutiny použite nosový dekongestant. Je absolútne nevyhnutné dodržiavať dobrú ústnu hygienu.

Nasleduje zoznam úloh a odporúčaní pre pacienta po zákroku Sinus Lift

 • Nefúkajte si nos najmenej 4 týždne
 • Kýchajte s otvorenými ústami
 • Nepite slamkou
 • Vyvarujte sa potápaniu a lietaniu
 • Nefajčite
 • Vyhnite sa zdvíhaniu ťažkých predmetov, hraniu na dychových nástrojoch a nafukovaniu balónov
 • Protézy alebo nočné strojčeky sa nesmú nosiť až po dobu prvej kontroly u lekára

4. Umiestnenie zubného implantátu

Obnovenie Sinus Lift trvá 4 až 9 mesiacov, kým sa transplantovaná kosť stane súčasťou kosti pacienta. Keď k tomu dôjde, čeľusť je pripravená prijať titánový implantát.

Riziká a možné komplikácie Sinus Lift

Komplikácie Sinus Lift nie sú veľmi obvyklé, nakoľko bezproblémová úspešnosť tohto zákroku sa pohybuje percentuálne medzi 92% a 97%. Možné komplikácie zahŕňajú:

 • Prepichnutá alebo roztrhnutá sínusová membrána
 • Infekcia alebo zápal
 • Kostný štep sa neprijme
 • Zápal dutín
 • Hematóm

Existujú nejaké alternatívy k Sinus Lift?

Zubní lekári môžu používať kratšie implantáty, takže kostné štepy sú vtedy zbytočné, avšak táto procedúra je možná len za určitých okolností a musí sa pre ňu samozrejme rozhodnúť chirurg.

Navštívte nás a strach zo zubára sa stane minulosťou.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Zarezervujte si termín
grafika zubu
Volajte: +421 918 100 022