Röntgen zubov: Kedy potrebujeme toto vyšetrenie?

zubný rontgen v Bratislave

Vedeli ste, že zubný lekár dokáže pri bežnej prehliadke voľným okom identifikovať približne len 30 % kazov? Navyše neodhalí ďalšie anomálie, ktoré vidieť iba röntgenom. Ich odhalenie však môže doslova zachrániť vaše zuby. Röntgen zubov by tak mal byť bežnou súčasťou starostlivosti o zuby.

Prečo sa oplatí pozrieť na zub röntgenom?

Röntgen zuba dokáže odhaliť kazy, ktoré nevidieť, pomôže objaviť problematický nález na koreni zuba, ústup kosti, kaz pod výplňou alebo v medzizubnom priestore. A dokáže toho ďaleko viac. Vytvorí vysokokvalitné 2D a 3D dentálne snímky, ktoré umožnia lekárovi preskúmať zuby z každej strany. Vďaka tomu vie odhaliť všetky potenciálne riziká a zdravotné problémy. RTG vyšetrenia zuba sa preto rozhodne netreba obávať a malo by byť súčasťou komplexného stomatologického vyšetrenia.

Röntgen zubov ako súčasť preventívnej prehliadky

Röntgen sa bežne využíva pri stomatologických výkonoch ako sú endodoncia, ortodoncia, zavádzanie implantátov, či orálna a maxilofaciálna chirurgia. Veľmi dôležité však je, že RTG vyšetrenie dokáže odhaliť aj skryté zápaly. Napríklad zosnímaním čelových a prínosných dutín, je možné lokalizovať patologické procesy a útvary uložené pod povrchom. Zubný röntgen je vhodný aj pre mladistvých, ktorí by potrebovali strojček.

RTG vyšetrenie môže odhaliť aj tak závažné hroziace choroby, ako napríklad rakovina jazyka, hrtana, hltana, rôzne cysty a infekcie v ústnej dutine.

Vedeli ste, že…

Slovensku patrí v rámci Európy druhé miesto vo výskyte rakoviny úst. Tá môže byť spôsobená rozličnými faktormi, ale jedným z nich je aj zanedbanie ústnej hygieny. Prevencia röntgenom môže problém objaviť skôr, ako sa vyvinie do rakoviny.

Röntgenu zubov sa báť nemusíte

Moderné zubné röntgeny sú postavené na technológiách, ktoré vystavujú človeka omnoho kratšiemu žiareniu a sú presnejšie ako to bolo v minulosti. Jedno RTG vyšetrenie zubov s dávkou nižšou ako 1 mSv (miliSievert) nepredstavuje pre telo žiadnu významnú záťaž. Dávka žiarenia je v tomto prípade porovnateľná so 4-hodinovým letom.

Aby bola hranica žiarenia z hľadiska zdravia považovaná za rizikovú, človek by musel vo veľmi krátkom čase absolvovať približne 200 panoramatických snímkovaní za sebou. Röntgenu sa teda báť netreba. Naopak. Vďaka komplexnému a precíznemu posúdeniu stavu ústnej dutiny získate väčšiu istotu o svojom zdraví a môžete predísť mnohým zdravotným problémom.

Objednajte sa na röntgen

Navštívte nás a strach zo zubára sa stane minulosťou.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Zarezervujte si termín
grafika zubu
Volajte: +421 918 100 022