Zubná chirurgia: Aké zákroky riešime chirurgicky?

Extrakcia osmičky a zubná chirurgia - blog

Stomatológia nie je len o ošetrení zubov, zubných náhradách a dentálnej hygiene. Často je potrebné spraviť v ústnej dutine aj závažné chirurgické zákroky. A nemyslí sa tým len trhanie zuba. Dobrou správou však je, že vďaka nim možno dnes výrazne zvýšiť kvalitu života aj v prípadoch, ktoré v minulosti neboli riešiteľné.

Augmentácia kosti

Ide o chirurgický zákrok, vďaka ktorému si môžu aj ľudia s malou kosťou dopriať zubné implantáty. V ich prirodzenej kosti by implantát nedržal a tak sa kosť doslova nadstavuje. Tento zákrok je možné použiť aj pri poškodenom kostnom tkanive. Nadstavba kosti sa hojí približne 6 – 12 týždňov a následne je možné do vynovenej čeľusti vložiť zubný implantát. Vďaka malému chirurgickému zákroku sa tak nemusíte viac trápiť s protézou.

 Kyretáž parodontitídy

Parodontitída je ochorenie, ktoré postihuje v súčasnosti vysoké percento populácie. K jej vzniku prispieva pitie alkoholu, fajčenie, genetické dispozície aj nevhodné čistenie zubov, plytká ústna predsieň a niekoľko ďalších faktorov. Prejavuje sa krvácaním ďasien, hnisaním a v konečnej fáze aj kývaním a vypadávaním zubov. Zastaviť tento proces dokáže  kyretáž parodontitídy. Cieľom je chirurgické odstránenie problému. Realizuje sa dokonalé vyčistenie chrupu aj medzizubných priestorov, odstráni sa kameň a zamedzí sa jeho usádzaniu. Chirurgickým zákrokom je možné pod úrovňou ďasna očistiť povrch koreňa aj zápalového granulačného tkaniva. Odstráni sa tým zápal a prevedie sa hĺbkové čistenie. Povrch koreňa sa potom pripraví na opätovné uchytenie ďasna. Zákrok necítite, prebieha v lokálnej anestéze a dokáže vám zachrániť zuby.

ikona telefón

Máte problémy so zubom múdrosti?

Príďte k nám.

Odstránenie cysty

Cysty sa môžu tvoriť aj v ústach. Často sú výsledkom zápalov alebo problémov po vytrhnutí zuba, či výsledkom nesprávnej starostlivosti. Odstránenie dentálnej cysty je záležitosťou niekoľkých desiatok minút. Prestane vám znepríjemňovať život, a  navyše cystu analyzujeme histologicky, aby sme vylúčili prípadnú možnosť rakovinového bujnenia.

Odstránenie zubných zvyškov

Nie každý má dokonalý chrup a v niektorých prípadoch sa u človeka vyvinú aj zuby, ktoré by nemal mať. Nie sú to však ako záložné hryzáky, keď sa vám pokazia trvalé zuby. Naopak, usadia sa v kostiach, alebo pri koreni a spôsobujú rad problémov. V takomto prípade je najvhodnejšou cestou chirurgické odstránenie tejto vývinovej aj estetickej vady. Zákrok sa nazýva osteotómia a používa sa aj pri odstránení problematických zubov múdrosti.

Replantácia

Ide o špecifický chirurgický zákrok, pri ktorom zubár dokáže do lôžka opätovne vsadiť zub tak, aby sa uchytil. Ide o zákroky, ktoré nastávajú po úrazoch. Preto ak pri športe alebo nehode prídete o jeden či viacero zubov, replantáciou je možné obnoviť ich funkciu. Šance na opätovné uchytenie zvyšuje okamžitá návšteva zubnej pohotovosti a prenášanie zubu v slinách alebo mlieku.

Zubnej chirurgie sa preto netreba báť. Obvykle prebieha v lokálnej anestéze, býva bezbolestná a hoci ide o invazívne zákroky, vedia zachrániť zdravie samotného chrupu. Netreba sa preto obávať prísť k zubárovi alebo nás osloviť a skonzultovať váš problém. Aj malý zákrok môže znamenať veľkú zmenu v živote.

Volajte: 0918 100 022