Napriek veľkému pokroku v oblasti zubnej hygieny mnoho ľudí trpí stratou zubov. Riešením sa stávajú zubné implantáty, ktoré sa vkladajú do zdravej kosti človeka. Implantát je najbližšou a najhodnovernejšou náhradou zuba – nie je k nemu potrebné nakupovať ďalšie hygienické výrobky ako napríklad lepidlá.

Zubný implantát je umelý predmet vložený do živého organizmu, ktorý slúži ako náhrada chýbajúceho zuba alebo opora pre zubné protézy. Ide o titánový koreň, ktorý sa zavádza do čeľuste alebo sánky a v procese hojenia prirastie ku kosti, v ktorej zostáva pevne zakotvený a plnohodnotne supluje živý koreň.

Zubný implantát sa skladá z troch častí.

 1. Skrutka – zavádza sa do kosti v oblasti, kde pacient prišiel o zub. Táto skrutka v podstate nahrádza koreň zuba a slúži ako základ, na ktorý je aplikovaná korunka.
 2. Abutment – ide o pilier, ktorý nám umožní spojiť skrutku s korunkou.
 3. Korunka – povrchová časť, ktorá je viditeľná a nahrádza korunkovú časť zuba.

Aké sú výhody zubných implantátov?

 • poskytujú stabilnú a pevnú oporu pre protetiku bez ovplyvnenia zdravých zubov,
 • zvyčajne sa neuvoľňujú a nevypadávajú,
 • majú dlhú životnosť, pokiaľ pacient dodržiava ústnu hygienu, absolvuje pravidelné kontroly a nepostihne ho žiadne závažné ochorenie, ktoré by mohlo stav implantátu alebo kosti ovplyvniť,
 • zabraňujú strate kosti v čeľusti a poskytujú podporu priľahlým zubom.

Zubný implantát – pred a po zákroku

zubné implantáty pred a po

Aké druhy zubných implantátov existujú a aký je medzi nimi rozdiel?

Klasické implantáty – najpoužívanejšie implantáty, ktoré sa aplikujú, keď pacientovi chýba jeden alebo viac zubov. Pacient však musí mať dostatočný objem kosti, či už primárne, alebo po jej navýšení.

Miniimplantáty – implantáty, ktoré sú v porovnaní s klasickými podstatne menšie a zavádzajú sa v prípade, keď nie je možné zaviesť klasické implantáty.

All-on-4 a All-on-6 implantáty – využívame v prípadoch, keď pacient stratil väčšinu alebo všetky zuby. Vďaka strategickému umiestneniu každého implantátu z hľadiska vzdialenosti, uhla a hĺbky, môže štruktúra All-on-4® podporiť celý oblúk nových zubov s použitím len štyroch implantátov. Názov „all-on“ sa používa na opísanie tohto typu postupu vzhľadom na to, že celá zubná protéza je pripojená k 4 alebo 6 zubným implantátom.

Implantáty liquid – rozdielom v porovnaní s bežnými implantátmi je ten, že obsahujú určitú formu materiálu, ktorý podporuje lepšie a rýchlejšie hojenie.

Pre koho sú zubné implantáty vhodné?

Vo všeobecnosti môžu byť zubné implantáty pre vás vhodné, ak:

 • Máte jeden alebo viac chýbajúcich zubov.
 • Máte primeranú kosť na zaistenie implantátov.
 • Máte zdravé ústne tkanivá.
 • Nemáte zdravotný stav, ktorý by ovplyvnil hojenie kostí.
 • Nie ste schopní alebo nechcete nosiť zubné protézy.
 • Chcete zlepšiť svoju reč.
 • Ste ochotní venovať tomuto procesu niekoľko mesiacov.
 • Nie ste silný fajčiar.

Ak ste sa našli v niektorom z bodov, stále to neznamená, že je zubný implantát pre vás možným riešením. Sú totiž aj výnimky, ktoré sa týkajú najmä ľudí s ťažkou cukrovkou, osteoporózou, vážnou poruchou imunitného systému, silných fajčiarov, či alkoholikov. Prvým krokom k určeniu, či ste vhodným kandidátom pre zubný implantát, je naplánovať si konzultáciu so svojím implantológom. Hlavným faktorom, ktorý na úvodnej konzultácií a vyšetrení určí, či spĺňate podmienky na zubné implantáty je stav vašej čeľustnej kosti. Po úvodnom vyšetrení sa dozviete, či ste na zubné implantáty vhodný kandidát a aký ďalší postup by vás čakal.

Ako prebieha zavedenie zubného implantátu v City Dental Clinic?

Zavedenie zubného implantátu pozostáva z troch fáz:

1. Diagnostika – každé stomatologické ošetrenie začína zhodnotením stavu zubným lekárom. Prekonzultuje s vami všetky možnosti týkajúce sa liečby, vyhodnotí najvhodnejší možný variant postupu vzhľadom k chrupu a kvalite kostného podkladu a zabezpečí vysvetlenie celého priebehu zavedenia zubného implantátu. Zároveň vám vyhotoví röntgenové alebo 3D snímky, ktoré napomôžu k dokonalej vizualizácii čeľuste alebo sánky a zaistia informácie o stave kosti v oblasti umiestnenia implantátu. V prvej fáze teda určíme, či je pacient vhodný na aplikovanie implantátov.

2. Chirurgická implantácia – počas chirurgickej fázy, ktorú vykonáva náš implantológ, je implantát umiestnený do čeľuste alebo sánky. Nahrádza koreň chýbajúceho zuba a spája sa s kosťou pomocou procesu hojenia – osseointegrácie.

Ak vlastná kosť nie je dostatočne zdravou kosťou na prijatie implantátu, používa sa kostná augmentácia na zväčšenie a spevnenie kosti. Proces augmentácie je obvykle možné vykonať spolu so zavedením implantátu.

3. Nasadenie korunky – počas rekonštrukčnej fázy dochádza k finálnemu vyhotoveniu protetiky na dentálne implantáty. V tejto fáze vám zoberieme odtlačky, ktoré sa posielajú do laboratória, kde je vyrábaná samotná dentálna korunka. Do 14 dní je korunka vyhotovená a vás čaká jej finálne nasadenie. Po nasadení korunky odporúčame prísť na pravidelnú kontrolu, aspoň raz za 5 mesiacov a tiež absolvovať dentálnu hygienu. Týmto výrazne znížime šancu na výskyt akýchkoľvek problémov v budúcnosti.

Pozrite si video, ako prebieha nasadenie zubného implantátu

Najčastejšie otázky našich pacientov

Na našej klinike používame vysoko kvalitné švajčiarske implantáty za prijateľnú cenu. O konečnej cene vás budeme vedieť informovať až na základe úvodného vyšetrenia, nakoľko výsledná cena závisí od viacerých faktorov.

Počas ošetrenia sa podáva lokálne anestetikum, ktoré zabezpečuje necitlivosť. Keď sa jeho účinky pominú, môžete cítiť chvíľkovú nevoľnosť. Počas prijímania implantátu sa môžu vyskytnúť zápaly, opuchy a zvýšená citlivosť postihnutého miesta. Bolesť, ktorá je vo väčšine prípadov len slabá, pacienti už na druhý deň nepociťujú.

Zubné implantáty sú celosvetovo používané vďaka ich dlhodobej trvácnosti a vysokej úspešnosti prijatia. Výskum ukázal, že mnohí ľudia nosia rovnaký implantát aj 30 rokov. Pre udržanie silných zubov a ďasien sa odporúča dodržiavať pokyny týkajúce sa ústnej hygieny a pravidelne kvôli prehliadkam navštevovať svojho lekára. Týmto spôsobom vám pomôžeme predísť možným komplikáciám a poskytnúť včasnú liečbu, ktorú potrebujete.

V prípade, že ste vhodný kandidát na zubný implantát, je to pre vás podstatne lepšie riešenie ako zvoliť zubný mostík. Na vytvorenie mostíka je totiž potrebné obrúsiť a odstrániť tkanivo z ďalších dvoch zubov. Pri riešení s implantátom však nie je potrebný žiadny zásah do iných zubov.

Implantológia si vyžaduje precíznosť, kvalitu a trpezlivosť. Preto celkový úkon  zavedenia zubného implantátu patrí medzi časovo náročnejšie a trvá od 3 až do 9 mesiacov. Celková dĺžka závisí aj od rýchlosti hojenia. Počas celého obdobia dochádza k niekoľkým kontrolám s cieľom zabezpečiť správny priebeh procesu.

Áno, pacient si u nás môže vybrať farbu korunky, ktorá mu vyhovuje a náš team v City Dental Clinic mu s radosťou poradí.

Implantáty nie sú vhodné úplne pre všetkých. Vekové obmedzenia však neexistujú. Problémom môže byť zdravie a stav ďasien a kostí. Implantáty neodporúčame pri výrazných poškodeniach ďasien a kostného tkaniva z dôvodu paradentózy a pri autoimunitných ochoreniach pacientov, ktoré výrazne spomaľujú rýchlosť hojenia a spojenie implantátu s kosťou. Či sú pre vás implantáty vhodné, odporúčame prekonzultovať s našim skúseným implantológom. Využite na to nezáväznú konzultáciu.

Napíšte nám

Nechajte nám telefónne číslo alebo email,
kontaktujeme vás
Polia označené * sú povinné
Vyhlásenie o spracovaní osobných údajov
Podmienky a záruky poskytovania zdravotnej starostlivosti
Ďakujeme za odoslanie formulára. Náš tím Vás bude kontaktovať do 24 hodín počas pracovných dní.
alebo nám zavolajte

Otváracie hodiny

Pondelok
08:00 - 20:00
Utorok
08:00 - 20:00
Streda
08:00 - 20:00
Štvrtok
08:00 - 20:00
Piatok
08:00 - 17:00

Sobota
08:00 - 17:00
Nedeľa
Zatvorené
Sviatky
Podľa dohody
Máte nejaké otázky?
Potrebujete poradiť?