Endodontické ošetrenie

Endodoncia alebo ošetrenie koreňových kanálikov je terapeutický zákrok, ku ktorému dochádza v prípade, ak zubný kaz prenikne až do zubného nervu. V niektorých prípadoch je tento zákrok potrebný po úrazoch a poškodeniach zubu.

Ak je zubný nerv dlhodobo pod vplyvom baktérií, začína postupne odumierať. Baktérie sa naďalej môžu cez koreňový kanálik šíriť do okolia zubu, kde môžu poškodzovať kostné tkanivo alebo kostné lôžko.

Na našej klinike v City Dental Clinic dokážeme pomocou najmodernejšieho vybavenia a osobitnému prístupu ku pacientovi vykonať endodontické ošetrenie a tým zub zachrániť. Počas endodontického ošetrenia sa mechanicky odstráni poškodené tkanivo v zubnej dreni a vyčistia sa koreňové kanáliky.

Potrebujete termín na ošetrenie kanálikov?

Ak by ste si radi rezervovali termín, vyplňte prosím tento formulár alebo nám zavolajte na +421 918 100 022.

Vyplňte kontaktný formulár:

Ochrana osobných údajov
Súhlasím so spracovaním osobných údajov v súlade s nariadením GDPR a zákonom o ochrane osobných údajov. Bližšie informácie nájdete vo Vyhlásení o spracovávaní osobných údajov.

Potrebujete termín na ošetrenie kanálikov?

Ak by ste si radi rezervovali termín, vyplňte prosím tento formulár alebo nám zavolajte na +421 918 100 022.

Poškodenie zubnej drene môže viesť až k endodontickému ošetreniu

Poškodenie zubnej drene sa prejavuje zápalom, bolesťou a opuchom. Zubná dreň je riedke tkanivo, ktoré sa nachádza vo vnútri zuba a v koreňových kanálikoch a je zložené z ciev a nervov.

Ak zápal prenikol až k nervu, zub môže bezbolestne sám odumrieť, pretože nerv sa vplyvom baktérií nedokáže brániť. Vtedy dochádza k endodontickému ošetreniu.

Endodontické ošetrenie sa vykonáva pod lokálnou anestéziou s použitím veľmi tenkých endodontických nástrojov. Po endodontickom ošetrení už nie je zub cievou vyživovaný ako predtým, mení sa jeho elasticita a tým vie byť náchylnejší k zlomeniu.

Vykonanie endodontického zákroku v City Dental Clinic

Endodontické ošetrenie začína konzultáciou s pacientom, počas ktorej naši zubári stanovia vhodný postup liečby. Následne je pacientovi podaná lokálna anestézia, čím sa ošetrovaný zub znecitlivie.

Ak sa v zube nachádza zubný kaz, tak je potrebné postihnuté zubné tkanivo odstrániť. Pri odstraňovaní poškodeného tkaniva sa používa tzv. kofferdamová blana.

Kofferdamová blana je ochranné gumené rúško, ktoré udržuje maximálne sterilné prostredie a zamedzuje kontaktu amalgánovej výplne, výplne ktorá obsahuje ortuť so sliznicou v ústnej dutine.

Následne sa kanálik od infekcie dezinfikuje, spriechodní a po celej jeho dĺžke sa rozšíri. Tento zákrok sa vykonáva špeciálnym endodontickým zariadením, motorom. Po vyčistení sa podľa potreby do zubného kanálika vkladá na určité obdobie dočasná liečivá vložka.

Po tejto dobe, ak pacientovi ustúpia ťažkosti, sa prostredníctvom koreňovej výplne zub ošetrí a hermeticky uzavrie. Následne sa zub zacelí výplňou, aby sa zabránilo opätovnému vzniku kazu, ktorý by mohol infikovať kanálik.

Dĺžka endodontického ošetrenia je individuálna, záleží od konkrétneho prípadu pacienta. Taktiež sa vopred nedá predpovedať, či je možné zub na 100 % zachrániť.