Návšteva u detského zubára v City Dental Clinic

* Vzhľadom na obmedzenú kapacitu v súčasnosti prijímame iba deti, ktoré majú aspoň jedného z rodičov registrovaných na našej klinike.  Zároveň prosíme pacientov, aby sa deti vo veku do 18 rokov na vyšetrenie dostavili vždy v sprievode rodiča.*

Prvá návšteva u detského zubára by mala byť iba formou preventívnej prehliadky cca do 6. mesiaca života dieťaťa. Pri vstupnom ošetrení sa v rámci preventívnej prehliadky urobí RTG vyšetrenie. Počas prehliadky sa kontroluje správne prerezávanie zubov a vykonáva sa pečatenie zubov, zuby sa vyčistia špeciálnou pastou, žuvacia plocha sa zaleje hmotou a následne za pomoci ultrafialového svetla stvrdne.

Mliečne zuby sa začínajú prerezávať od 6. do 30. mesiaca života dieťaťa. Mliečny chrup sa skladá z 20 zubov a začína od prerezania prvého zubu. Prvé sa prerezávajú dolné stredné rezáky, horné stredné rezáky, bočné rezáky, horné moláre, dolné moláre a očné zuby. Rast mliečnych zubov končí u detí medzi 20- až 30-tym mesiacom života.

Je potrebné, aby rodičia venovali náležitú pozornosť aj starostlivosti o mliečne zuby, pretože tvoria základ pre zdravé trvalé zuby a zdravú ústnu dutinu. Rast zubov u detí je často sprevádzaný ťažkosťami ako zvýšené slinenie, nepokoj, zhoršený spánok a zvýšená teplota.

Detská stomatológia v City Dental Clinic v Bratislave

Starostlivosť o mliečne zuby

Zo začiatku sa o chrup starajú rodičia, čím sa deti naučia základným hygienickým návykom. Keď sa objavia prvé mliečne zúbky, mali by sa dieťaťu umývať s kúskami navlhčenej gázy alebo s čistou navlhčenou vreckovkou. Na umývanie môžete používať aj náprstné zubné kefky, ktoré sa nastokávajú na prst a štetinkami sa zúbky vyčistia.

Detské zuby sa začínajú umývať kefkou, až po prerezaní zadných zubov. Kefky sa vyberajú podľa veku dieťaťa a sú rozdelené do kategórií. Na začiatok stačí dieťaťu umývať zuby iba s čistou vodou. Detský zubár vám objasní, kedy by ste mali začať používať pastu. Zvyčajne sa odporúča v dobe, kedy dieťa začína vypľúvať. V treťom roku života si deti začínajú čistiť zuby samy a rodičia ich len kontrolujú.

Detskí zubári v tomto období už neodporúčajú používať cumlík a piť z fľašky s cumlíkom, pretože môže dochádzať k deformáciám polohy zubov. Rodič by mal dohliadať na to, aby si dieťa čistilo zuby minimálne dvakrát denne – ráno a večer po jedle a po konzumácii sladkých nápojov.

Radi by ste rezervovali termín pre vaše dieťa?

Ak by ste si radi rezervovali termín, vyplňte prosím tento formulár alebo nám zavolajte na +421 918 100 022. Prosíme, aby sa deti do 18 rokov na vyšetrenie dostavili vždy v sprievode rodiča. Ďakujeme za pochopenie.

    Ochrana osobných údajov
    Súhlasím so spracovaním osobných údajov v súlade s nariadením GDPR a zákonom o ochrane osobných údajov. Bližšie informácie nájdete vo Vyhlásení o spracovávaní osobných údajov.