Čo sú zuby múdrosti?

Zuby múdrosti, nazývané aj osmičky, sú zuby, ktoré sa prerezávajú medzi 17. a 30. rokom života. So zubami múdrosti má problém 70% ľudí a sú to posledné zuby v zuboradí. Dôvodom, z historického hľadiska je, že máme menšiu tvárovú časť, teda aj čeľusť a pri súčasnom spôsobe stravovania, osmičky nepotrebujeme.

Taktiež zuby múdrosti začnú vyrastať v období, keď je už rast kostí ukončený. Tým pádom sa zuby múdrosti nemajú kde prerezávať, pretože nemajú dostatok miesta. V City Dental Clinic vieme profesionálnym prístupom problém vyriešiť rýchlo a vďaka nášmu vybaveniu doriešime takmer každý problém so zubmi múdrosti.

Video animácia - rast osmičiek

Nepríjemnosti so zubami múdrosti

Prerezávanie osmičiek môže byť často spojené s nepríjemnosťami. Vysoké teploty, zápaly, bolesti ucha, hlavy, opuch. U niektorých ľudí sa zuby múdrosti vôbec neprerežú, u niektorých ostanú neprerezané v kosti, teda retinované alebo existujú prípady, kedy sú prerezané len čiastočne, tzv. semiretinované.

Čiastočne prerezanie osmičiek znamená, že sliznica prekrýva časť žuvacej plochy a do otvoreného priestoru sa dostávajú baktérie a zvyšky potravy. Vtedy môže nastať bolesť v sánke, sťaží sa otváranie úst, opuchnú lymfatické uzliny a vzniká zápal, ktorý sa môže rozšíriť až do okolitých tkanív alebo čeľuste, čo sa odborne nazýva osteomyelitis. V tomto prípade spočíva terapia v nasadení antibiotík a dezinfekcia s výplachmi v ústnej dutine.

Problém so zubom múdrosti to však nevyrieši. V takýchto situáciách je potrebné osmičku vytrhnúť alebo vykonať dekapsuláciu. Dekapsuláciu je chirurgické odstránenie mäkkých tkanív okolo zuba, čím sa zmenšia zápaly a ak má zub dostatok miesta v čeľusti a je správne postavený môže rásť ďalej. Medzi ďalšie komplikácie, ktoré môže zub múdrosti spôsobiť patrí vznik cysty v čeľustnej kosti, prípadne poškodenie susedného zuba tlakom pri raste.

Spôsobujú vám problémy vaše zuby múdrosti?

Ak by ste si radi rezervovali termín s naším chirurgom, vyplňte prosím formulár nižšie alebo nám zavolajte na

Prečo ísť do City Dental Clinic?

✓ Parkovanie zdarma pred klinikou

✓ Bez dlhého čakania

✓ Možnosť objednať sa aj v sobotu

✓ Možnosť platiť kartou

✓ Množstvo spokojných zákazníkov  4,6 ★★★★★

Kontaktný formulár

  Ochrana osobných údajov
  Súhlasím so spracovaním osobných údajov v súlade s nariadením GDPR a zákonom o ochrane osobných údajov. Bližšie informácie nájdete vo Vyhlásení o spracovávaní osobných údajov.

  Ako postupujeme v City Dental Clinic?

  Krok 1.

  Ak pocítite, že vás zuby múdrosti bolia, tak je pravdepodobné že vznikol zápal a je potrebné sa objednať ku stomatológovi. Zub sa najprv zo zápalu musí vyliečiť a až potom bude vykonaný chirurgický zákrok. Dekapsulácia a vytrhnutie zubu, teda extrakcia sa robí pod lokálnou anestéziou.

  Krok 2.

  Podľa situácie pacienta môže zákrok trvať niekoľko minút až niekoľko hodín, počas ktorých pacient vďaka anestézii necíti       žiadnu bolesť. Osmička sa vytrháva klasickým spôsobom, za pomoci klieští. Po extrakcii je potrebné, aby pacient hrýzol do tampónu aspoň 10 minút.

  Krok 3.

  Pacient môže jesť už po hodine od zákroku, keď sa mu vráti citlivosť, ale mal by sa vyhýbať príliš horúcej potrave. Na druhý deň po zákroku si môže ústa vypláchnuť odvarmi z repíka, harmančeka alebo šalvie, aby opuch zubu zmiernil.