Zubná fazeta predstavuje protetickú náhradu, ktorá vyzerá ako polokorunka a je pripevnená k prednému povrchu zubov, aby zlepšila celkový vzhľad úsmevu pacienta. V City Dental Clinic sú všetky fazety pripravené tak, aby dokonale zodpovedali pacientovej existujúcej farbe a tvaru zuba. Ak si pacient želá získať žiarivo biely úsmev pomocou faziet, naši kvalifikovaní zubní lekári a laboratórny technik každému radi poradia s ideálnym tvarom a farbou. A to tak, aby sa dosiahol vysoko estetický výsledok, ktorý bude vyzerať prirodzene.

Kedy sa zubné fazety používajú?

Zubná fazeta slúži ako estetická úprava frontálneho chrupu v prípadoch, keď je napríklad zub mierne nalomený, zmenil farbu, tiež sa používajú pri zuboch, ktoré sú štiepnuté, opotrebované alebo na zakrytie malých medzier medzi zubami. Zubné fazety sa dajú použiť aj na upravenie vzhľadu mierne nevyrovnaných zubov alebo zubov nepravidelného tvaru.

Zubné fazety – pred a po zákroku

zubné fazety v city dental clinic pred a po

Pre koho sú fazety ideálnym riešením?

Zubné fazety používame najčastejšie u pacientov, ktorí majú:

  • neestetický tvar zubov, a to napríklad jeden zo zubov je kratší, mierne pootočený, odštiepený, zlomený a pod.,
  • menšie medzery medzi zubami,
  • poškodenú zubnú sklovinu, ktorú fazetou prekryjeme,
  • nie sú spokojní s farbou svojich zubov.

V akých prípadoch nie sú fazety vhodným riešením?

Zubné fazety nie sú vhodné v týchto prípadoch:

  • Výrazne krivé zuby alebo väčšie medzery medzi zubami – v takýchto prípadoch nie je možné použiť zubné fazety. Jediným riešením je ortodontická liečba.
  • Bruxizmus (škrípanie zubov) – škrípanie zubami fazety oslabuje a môže ich veľmi rýchlo poškodiť.
  • Pokročilý zubný kaz alebo vysoká kazovosť.
  • Zápal ďasien / opuchnuté ďasná – estetické úpravy sa vždy vykonávajú až po preliečení parodontitídy a zastabilizovaní stavu.

Aké typy faziet sa používajú?

Porcelánové fazety

Tento typ faziet je vyrábaný v laboratóriu na mieru. Jeho výhodou je kvalita materiálu a jeho odolnosť. Ďalšími výhodami sú tiež trvácnosť a prirodzený vzhľad. Nevýhodou však je, že porcelánové fazety sú o niečo hrubšie, vzhľadom na to, že sú zložené z dvoch materiálov. Ich jadro tvorí zirkón a povrch porcelán. Ceny porcelánových faziet sa pohybujú od 370 eur.

Kompozitné fazety

Pri tomto type zubných faziet je veľkou výhodou rýchlosť celého procesu. Zhotovujú sa priamo v ústach pacienta, a to počas jediného sedenia, preto nie je potrebné čakať na ich vyrobenie podľa odobratého odtlačku. Nevýhodou však je, že tento typ fazety nie je až taký estetický, ako práve zirkón-porcelánová fazeta. Ceny kompozitnej fazety sa pohybujú už od 90 eur.

Aký je postup pri voľbe zubných faziet?

Na aplikáciu fotokompozitných zubných faziet je potrebná len jedna návšteva kliniky. Pri keramických fazetách sú zvyčajne potrebné tri návštevy našej kliniky. Prvá návšteva prebieha vo forme konzultácie pacienta s doktorom s výsledkom výberu najlepšej voľby pre pacienta, druhá a tretia návšteva sú potrebné na výrobu a nasadenie faziet.

1. Diagnostická konzultácia – pri vašej prvej návšteve váš vyšetríme, urobíme RTG snímku a určíme, či sú zubné fazety pre vás vhodným riešením.

2. Odtlačky a príprava – počas druhej návštevy kliniky sa zoberú odtlačky vášho chrupu, ktoré idú k zubnému technikovi. Ten vyhotoví wax up a silikónový kľúč, vďaka ktorému uvidíte ako budú vaše fazety vyzerať. Okrem toho vám odprezentujeme provizórnu fazetu. Po odsúhlasení typu a farby fazety sa pustíme do prípravy na výrobu a nasadenie trvalej fazety.

3. Nasadenie faziet – približne po 14 dňoch navštívite kliniku na samotné lepenie faziet. Tento zákrok sa vykonáva pod lokálnou anestéziou, takže je bezbolestný. Fazety sa aplikujú na zuby a po vašom odsúhlasení sa natrvalo nalepia.

Pozrite si video, ako prebieha nasadenie zubných faziet

Najčastejšie otázky našich pacientov

Cena zubných faziet záleží od viacerých faktorov, najmä od zvoleného typu (materiálu). V City Dental Clinic ponúkame dve možnosti. Prvým, lacnejším variantom je kompozitná fazeta. Pokiaľ chcete najvyššiu možnú kvalitu na trhu, mali by ste zvoliť keramickú fazetu. Aktuálne ceny môžete nájsť v našom cenníku. Neváhajte si rezervovať termín na nezáväznú konzultáciu, aby ste zistili, či sú pre vás fazety na zuby tým správnym riešením. Zavolajte nám na tel. číslo +421 918 100 022, napíšte e-mail alebo vyplňte online formulár nižšie.

Životnosť zubných faziet je individuálna a záleží od mnohých faktorov. Vo všeobecnosti môžete u keramických faziet počítať so životnosťou zvyčajne päť, v ideálnom prípade až 10 rokov. U fotokompozitných faziet je to približne päť rokov.

Samotný zákrok je vďaka anestézii úplne bezbolestný.

V City Dental Clinic robíme vždy maximum pre to, aby boli očakávania pacienta naplnené do bodky. Do úvahy je potrebné zobrať aj proporcie pacientovho chrupu a anatómiu, no vo veľkej väčšine prípadov dokážeme uspokojiť pacientove požiadavky na 100 percent.

Napíšte nám

Nechajte nám telefónne číslo alebo email,
kontaktujeme vás
Polia označené * sú povinné
Vyhlásenie o spracovaní osobných údajov
Podmienky a záruky poskytovania zdravotnej starostlivosti
Ďakujeme za odoslanie formulára. Náš tím Vás bude kontaktovať do 24 hodín počas pracovných dní.
alebo nám zavolajte

Otváracie hodiny

Pondelok
08:00 - 20:00
Utorok
08:00 - 20:00
Streda
08:00 - 20:00
Štvrtok
08:00 - 20:00
Piatok
08:00 - 17:00

Sobota
08:00 - 17:00
Nedeľa
Zatvorené
Sviatky
Podľa dohody
Máte nejaké otázky?
Potrebujete poradiť?