Krásne biele zubné fazety v Bratislave

Čo sú zubné fazety?

Zubná fazeta sa nasádza v prípade menšieho poškodenia zubu. Ak máte zub oslabený, odštiepený, nevhodne zafarbený a porušený kazom alebo úrazom, odporúča sa úprava zubu. Fazeta je v podstate plášť, ktorý pokrýva viditeľnú plochu zubu, nenahrádza celý zub, ale ho esteticky upraví.

Kým v zubnom lekárstve je k dispozícii viacero typov zubných faziet, u nás v City Dental Clinic pracujeme prevažne s porcelánovými fazetami. Porcelán je skvelým materiálom na použitie, pretože disponuje podobnou úrovňou pevnosti a odolnosti ako samotná sklovina zubov.

Kedy sa používajú zubné fazety?

Existujú rôzne prípady, v ktorých môžu byť použité zubné fazety, ako vhodné riešenie na liečbu. Dve najbežnejšie situácie sú prípady, kedy príde pacient o zuby z dôvodu nehody alebo zanedbania starostlivosti o ústnu dutinu. Existujú aj iné prípady, kedy sa môže pacient rozhodnúť pre zubné fazety. Keďže nie každý je obdarený dokonale tvarovanými, symetrickými a bielymi zubami, dôvod použitia faziet môže byť aj čisto z estetických dôvodov, čo umožňuje človeku získať takzvaný hollywoodsky úsmev svojich snov.

Máte záujem o zubné fazety?

Ak by ste si radi rezervovali termín, vyplňte prosím tento formulár alebo nám zavolajte na +421 918 100 022.

Vyplňte kontaktný formulár:

Ochrana osobných údajov
Súhlasím so spracovaním osobných údajov v súlade s nariadením GDPR a zákonom o ochrane osobných údajov. Bližšie informácie nájdete vo Vyhlásení o spracovávaní osobných údajov.

Máte záujem o zubné fazety?

Ak by ste si radi rezervovali termín, vyplňte prosím tento formulár alebo nám zavolajte na +421 918 100 022.

Typické dôvody pre zubné fazety:

 • Zafarbené zuby
 • Poruchy skloviny alebo nízke množstvo skloviny na zuboch
 • Estetické vady, ako sú drobné trhliny alebo odlomené kusy
 • Malé medzery medzi zubami
 • Nepravidelné povrchy zubov

Aké sú výhody zubných faziet?

 • Fazety ponúkajú skvelý spôsob, ako dosiahnuť prirodzený vzhľad zubov
 • Porcelán, materiál, ktorý sa používa na zubné fazety, je všeobecne dobre znášaný
 • Porcelánové fazety sú typicky odolné voči škvrnám
 • Farba môže byť zvolená tak, aby spĺňala presné očakávania pacienta.
 • Vzhľadom k tomu, že pri tomto type postupu sa odstraňuje menej skloviny, býva takýto zákrok oveľa menej invazívny v porovnaní s prípravou zubu na zubnú korunku.

Ak sa na vás vzťahuje jeden z nasledujúcich prípadov, pravdepodobne nie ste vhodným kandidátom na zubné fazety:

 • Máte problém so škrípaním zubov
 • Často si hryziete nechty
 • Aktívne sa venujete bojovým umeniam, zimným športom alebo loptovým športom, kde hrozí nebezpečenstvo poranenia zubov
 • Zub, na ktorom chcete mať zubnú fazetu bol vyplnený veľkými výplňami alebo bola na ňom vykonané rozsiahle ošetrenie korienkov (endodoncia)
 • Máte pokazené zuby
 • Nemáte zdravé ďasná

Aké sú plánované kroky liečby pomocou zubnej fazety?

Predbežné konzultácie

U nás v City Dental Clinic, začína každá liečba podrobnou konzultáciou. Počas konzultácie má zubár možnosť odpovedať na všetky vaše otázky, ako aj informovať vás o výhodách a nevýhodách, ktoré zubné fazety prinášajú. Ak sa po konzultácií rozhodnete pre toto riešenie, lekár vás informuje o presnej cene a pustupe, ktorý bude nastavený podľa vašich potrieb.

Dentálna hygiena

Ak ste prijali túto ponuku a ste pripravení na úsmev svojich snov, nasledujúcim krokom bude dentálna hygiena, vďaka ktorej pripravíme vaše zuby na ďalšie ošetrenie. Po dokončení dentálnej hygieny bude zubár schopný určiť presný odtieň vašich zubov, ktorý je potrebný na určenie farby fazety.

Príprava

V ďalšom kroku bude Váš zub alebo zuby pripravované na samotné fazety. V priebehu prípravy budú časti zubnej skloviny obrúsené, zvyčajne 0,3 mm – 1 mm. Hlavným dôvodom je, aby sa fazety nezdali neprirodzene hrubé alebo objemné. Zároveň sa takto vytvorí drsný povrch, ktorý zabezpečí, aby bola daná plocha priľnavá. Následne sa na ňu môžu nalepiť zubné fazety.

Odtlačky a samotná výroba

Po úspešnom dokončení prípravy zubu alebo viacerých zubov, urobí zubár odtlačky vašich zubov. Tieto odtlačky poslúžia nášmu zubnému technikovi na vytvorenie krásnej zubnej fazety na mieru, ktorá vám dokonale padne z hľadiska tvaru, veľkosti a požadovanej farby.

Umiestnenie

Po tom, čo technik vyrobí fazetu na mieru, nadíde čas na jej odskúšanie, aby sa lekár uistil, či má správnu veľkosť, tvar a farbu. Pomocou špeciálneho lepidla sa porcelánové fazety prilepia na zuby. Tento proces zvyčajne trvá asi 20 minút na zub. Akonáhle je tento proces dokončený, nadíde čas si vychutnať svoj nový dokonale tvarovaný žiarivý úsmev.

Zachovanie

Niekoľko týždňov po počiatočnom nasadení faziet si naplánujeme stretnutie, aby sme sa uistili, že je všetko v poriadku a fazety su správne nasadené. Správnou starostlivosťou o vaše zubné fazety predĺžite ich životnosť. Existuje niekoľko krokov, ktoré by ste mali mať na pamäti, aby ste zabezpečili maximálnu životnosť vašich nových zubných faziet. Umývať si zuby dvakrát denne, používať zubnú niť a navštíviť nás aspoň raz ročne na pravidelnú zubnú hygienu. Aj keď sú navrhnuté tak, aby dobre zvládali každodenné stresy, mali by ste sa vyvarovať nadmerného tlaku na zuby.

Pri navrhovaní a výrobe fazety pristupujeme ku každému pacientovi individuálne, aby bol výsledok čo najlepší a najprirodzenejší. Dĺžka postupu závisí od stavu pacienta a môže trvať 7 až 10 pracovných dní. V niektorých naliehavých prípadoch sme v City Dental Clinic schopní priebeh nasádzania fazety aj zrýchliť.