Zubný mostík predstavuje fixnú náhradu jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov. Tvoria ho pilierové korunky a medzičleny, ktoré sú spojené v jeden celok s pomocou kovovej konštrukcie. Mostík má pre pacienta funkčný aj estetický význam.

Je vhodným riešením v týchto prípadoch:

  • Stratili ste zub v prednej časti chrupu, napríklad po extrakcii, a ostala vám medzi zubami medzera. Práve tu dokáže mostík nahradiť zuby, čím spĺňa funkčnú, a v tomto prípade najmä estetickú funkciu.
  • V žuvacej časti zubného oblúka vám chýba niekoľko zubov. To vám spôsobuje ťažkosti pri konzumácii jedla a môže viesť aj k ďalším komplikáciám. Aj v tomto prípade môže byť zubný mostík správnym riešením, a to hlavne z funkčného hľadiska.

Zubný mostík – pred a po zákroku

Zubný mostík Bratislava

Aké benefity prináša zubný mostík?

Strata jedného alebo viacerých zubov prináša hneď niekoľko negatív, funkčných aj estetických. Ak sa rozhodnete tento problém vyriešiť aplikáciou zubného mostíka, opäť tým získate:

  • krásny úsmev,
  • schopnosť správne žuť,
  • schopnosť správne artikulovať a rozprávať,
  • schopnosť správne hrýzť.

Zubný mostík odporúčame nasadiť čo najskôr po strate vášho zuba/zubov. Zabránite tým totiž pohybu zubov v okolí vzniknutej medzery. Tieto zuby majú časom tendenciu skláňať sa do vytvorených medzier. Okrem toho môže dôjsť v mieste medzery k úbytku kosti. Všetky tieto zmeny môžu následne spôsobiť komplikácie pri aplikácii zubného mostíka.

Typy zubných mostíkov

Zubné mostíky rozdeľujeme podľa použitého materiálu na keramické, kovové alebo kovokeramické. V našej klinike ponúkame všetky možnosti, a tak výber ostáva na vás.

  • Kovokeramický mostík – odporúča sa ako náhrada najmä pre zadné zuby, pretože po čase sa môže odhaliť kovová konštrukcia. Jeho výhodou je však trvácnosť a kvalita.
  • Zirkón-porcelánový mostík – pretože zirkón je veľmi silný, je oveľa menej pravdepodobné, že sa mostík nalomí. Má dlhú životnosť, je biologicky kompatibilným a netoxickým riešením, ktorý je tiež vhodný pre pacientov s alergiou na kovy.

Postup nasadenia zubných mostíkov v City Dental Clinic

1. Úvodná konzultácia a vyšetrenie – v prvom kroku vás čaká konzultácia na klinike s niektorým z našich skúsených zubárov. Následne absolvujete vyšetrenie a zubár stanoví liečebný plán. Týmto sa celý proces začína.

2. Úprava susediacich zubov – pred nasadením mostíka je potrebné upraviť zuby, ktoré ho budú držať. Tieto zuby sa musia obrúsiť. Po obrúsení susediacich zubov pokračujeme ďalším krokom.

3. Odobratie odtlačkov – pacientovi sa odoberú odtlačky čeľuste, na základe ktorých je v laboratóriu zhotovený mostík. Laboratórium, s ktorým spolupracujeme, je vybavené najmodernejšími technológiami, ktoré zaručujú najvyššiu kvalitu.

4. Ukotvenie mostíka – po vyhotovení mostíka pacient navštívi kliniku na jeho ukotvenie. Celý proces sa teda končí ukotvením zubného mostíka.

Pozrite si video, ako prebieha nasadenie zubného mostíka

Starostlivosť o zubný mostík

Aby ste predĺžili životnosť vášho nového mostíka, a zároveň sa vyhli možným komplikáciám, je potrebné venovať špeciálnu pozornosť starostlivosti o mostík. V rámci každodenného čistenia sa treba sústrediť najmä na priestor pod mostíkom, z dôvodu predídenia zápalom ďasien. Taktiež vám odporúčame pravidelne absolvovať dentálnu hygienu a preventívne prehliadky.

Najčastejšie otázky našich pacientov

Ceny zubných mostíkov majú širokú škálu. Cena totižto záleží od mnohých faktorov, a to od počtu chýbajúcich zubov, zvoleného materiálu aj časovej náročnosti celého procesu. Cenu môže tiež navýšiť nutnosť dodatočných zákrokov, ako je napríklad endodoncia. Presnú cenu vášho riešenia sa dozviete na úvodnej nezáväznej konzultácii. Prehľad ciena nájdete aj v našom cenníku.

Životnosť zubného mostíka je veľmi individuálna. U niektorých pacientov mostík vydrží len dva roky, u iných aj viac ako päť. Nikdy sa nedá vopred presne určiť, akú životnosť bude mať vo vašom prípade.

Samotný zákrok nasadenia zubného mostíka nebýva bolestivý, pretože sa aplikuje lokálna anestézia.

V prípade, že to podmienky u pacienta dovoľujú, alternatívou klasického zubného mostíka je mostík na implantátoch.

V City Dental Clinic sa snažíme vždy maximálne vyhovieť našim pacientom. Preto pri voľbe farby mostíka máte na výber z dostupnej farebnej škály. Spoločne vždy zvolíme to najvhodnejšie riešenie.

Zubný mostík, prípadne iná náhrada predstavuje v ústach pacienta nový predmet, preto to nie je pocitovo to isté, ako predtým. Na mostík si musí pacient istý čas zvyknúť.

Nasadenie zubného mostíka nie je chirurgický zákrok, preto pacienti už po odchode z kliniky dokážu fungovať bez väčších problémov a nepotrebujú žiadnu dobu na zotavenie. Potrebujú však čas na to, aby si na mostík zvykli.

V prípade, že pod mostíkom cítite bolesť, je potrebné dostaviť sa na vyšetrenie. Na ňom bude vyhotovený aj RTG snímok a lekár určí príčinu problému.

V prípade, že sa mostík uvoľní v krátkom čase po nasadení, je možné ho nasadiť späť. Avšak môže sa stať, že sa mostík uvoľní po dlhom čase, pretože zuby pod ním sú už príliš slabé alebo poškodené, keď už nie je jednoduché ho hneď nasadiť späť. V oboch prípadoch je potrebné nás kontaktovať telefonicky a dohodnúť si termín návštevy.

Napíšte nám

Nechajte nám telefónne číslo alebo email,
kontaktujeme vás
Polia označené * sú povinné
Vyhlásenie o spracovaní osobných údajov
Podmienky a záruky poskytovania zdravotnej starostlivosti
Ďakujeme za odoslanie formulára. Náš tím Vás bude kontaktovať do 24 hodín počas pracovných dní.
alebo nám zavolajte

Otváracie hodiny

Pondelok
08:00 - 20:00
Utorok
08:00 - 20:00
Streda
08:00 - 20:00
Štvrtok
08:00 - 20:00
Piatok
08:00 - 17:00

Sobota
08:00 - 17:00
Nedeľa
Zatvorené
Sviatky
Podľa dohody
Máte nejaké otázky?
Potrebujete poradiť?