Kyretáž parodontu je chirurgický zákrok, počas ktorého sa pod úrovňou ďasna očistí povrch koreňa zuba za účelom odstrániť prítomný zápal. Tento zákrok sa vykonáva u pacientov, ktorí trpia zápalom parodontu, inak tiež nazývaným parodontóza alebo parodontitída. Počas kyretáže sa dokonale vyčistí chrup pacienta, medzizubné priestory a odstráni sa zubný kameň.

Zubnú kyretáž si pacienti môžu pomýliť s dentálnou hygienou. Kyretáž je intenzívnejší zákrok, ktorý sa zameriava na problémy s parodontom a vykonáva sa pod líniou ďasien, čo je zásadný rozdiel oproti dentálnej hygiene.

 

Kedy sa odporúča tento zákrok?

Ochorenia ďasien sú spôsobené nahromadením bakteriálneho povlaku, ktorého sa častokrát nedokážeme zbaviť bežným čistením zubov. Ak zanedbáme pravidelné preventívne prehliadky, môže sa stať, že vznikajúci zápal ďasien nespozorujeme včas. Môže nás preto postihnúť ochorenie zvané parodontitída. K jej vzniku prispievajú okrem zubného povlaku aj ďalšie faktory, ako je zubný kameň, ortodontické anomálie, fajčenie, dedičnosť a niektoré iné ochorenia. 

V prípade, že ste spozorovali prejavy parodontitídy, ako sú napríklad krvácanie ďasien, vytekanie hnisu z ďasien, zápach z úst, či dokonca kývanie zubov až ich strata, mali by ste sa čo najskôr dostaviť na vyšetrenie. Podľa stavu a situácie v ústnej dutine vás môže váš lekár odporučiť na špeciálne parodontologické vyšetrenie. Na ňom vám špecialista – paradontológ môže odporučiť kyretáž. Cieľom kyretáže je eliminovať pôvod zápalu. 

Objednajte sa na konzultáciu

Zverte sa do starostlivosti skúsených odborníkov zubnej chirurgie v City Dental Clinic Bratislava. Rezervujte si termín na nezáväznú konzultáciu telefonicky alebo vyplnením formulára nižšie.

Union logo
Otváracie hodiny Pondelok: 8:00 – 20:00
Utorok: 8:00 – 17:00
Streda: 8:00 – 17:00
Štvrtok: 8:00 – 20:00
Piatok: 8:00 – 17:00
Sobota: po dohode

Ako prebieha zubná kyretáž?

Kyretáž je chirurgický zákrok, ktorým dosiahneme dokonale vyčistený chrup a medzizubné priestory. Tento zákrok sa vykonáva v lokálnej anestézii pod vedením skúseného chirurga.

 

1. Odstránenie zubného kameňa

Počas zákroku sa odstráni zubný kameň, ktorý pôsobí pri vzniku parodontitídy a znemožňuje opätovné uchytenie ku krčku zuba a zahojenie parodontálneho chobota. Parodontálny chobot, čiže parodontálny vačok je jedným z hlavných prejavov parodontitídy. Je to patologicky prehĺbený ďasnový žliabok a k jeho zahojeniu prispievajú kyretáže. Pomocou špeciálnych nástrojov sa pod úrovňou ďasna očistí povrch koreňa od zubného kameňa, povlaku a zápalového granulačného tkaniva. 

 

2. Uhladenie koreňa

Povrch koreňa zuba sa následne uhladí. Celý zákrok prebieha v lokálnej anestézii a je bezbolestný.

Výsledok kyretáže sa dá ľahko rozoznať na zmene farby ďasna, ktorá signalizuje ústup zápalu.

Najčastejšie otázky našich pacientov

Cena zubnej kyretáže je individuálna a závisí od konkrétneho prípadu. Všeobecne sa cena pohybuje už od 200 eur.

Celý zákrok prebieha v lokálnej anestézii, preto je bezbolestný. Avšak v prípadoch, keď je zápal veľmi rozsiahly, pacient môže pocítiť bolesť. Bolesť sa potom bežne objaví po zákroku a obvykle býva sprevádzaná aj miernym opuchom. 

Zubná kyretáž nie je bežný zákrok, vykonáva sa podľa pokynov paradontológa a jej pravidelnosť záleží na konkrétnom prípade.

Tak ako aj pri iných chirurgických zákrokoch, je možné, že vznikne opuch a pacient bude pociťovať po zákroku bolesť. Sú to však klasické prejavy po tomto type zákroku.

Navštívte nás a strach zo zubára sa stane minulosťou.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Zarezervujte si termín
grafika zubu
Volajte: +421 918 100 022