Zubná korunka je plnohodnotná náhrada prirodzeného zuba. Má rovnako estetický, ako aj funkčný charakter. Korunka je v podstate plášť, ktorý pokrýva viditeľnú plochu zubu, nenahrádza celý zub, ale esteticky ho upraví.

Zubné korunky využívame v prípade väčšieho poškodenia zubu. Ak máte zub oslabený, odštiepený, nevhodne zafarbený a porušený rozsiahlym kazom alebo úrazom, je pre vás korunka vhodným riešením.

Aké funkcie plnia zubné korunky?

Zubné korunky plnia niekoľko funkcií:

Ochranná funkcia

  • korunka zakrýva zub zo všetkých strán, čím zvyšuje jeho odolnosť a chráni ho pred ďalším poškodením,
  • obnoví zlomený zub alebo zub, ktorý bol príliš opotrebovaný,
  • prekryje zub, z ktorého už veľa nezostalo.

Estetická funkcia

  • korunka navracia zubu anatomický tvar, pretože je vždy vyrábaná na mieru a vďaka vysokej kvalite je na nerozoznanie od zdravých zubov,
  • zakryje deformovaný alebo výrazne sfarbený zub.

Zubné korunky – pred a po zákroku

Aké typy koruniek poznáme?

Podľa materiálu, z ktorého sú korunky zhotovené, ich môžeme rozdeliť na tri skupiny:

Kovokeramická korunka

Tento typ koruniek je medzi pacientmi veľmi populárny kvôli najnižšej cene a veľkej štrukturálnej integrite. Vďaka svojej vnútornej kovovej štruktúre môže táto korunka vydržať veľmi dlho. Vonkajší porcelánový plášť zaručuje, že tento typ korunky je atraktívny aj z vizuálneho hľadiska.

Nevýhodou kovokeramických koruniek, na rozdiel od plne keramických alebo zirkónových koruniek, je to, že v blízkosti línie ďasien môže byť viditeľný sivý krúžok (vnútorná kovová štruktúra). Z tohto dôvodu naši zubní lekári neodporúčajú používať porcelán natavený na kovové korunky v oblasti predných zubov.

Celoporcelánová korunka

Najobľúbenejším a najbežnejším typom korunky je celoporcelánová korunka. Ako už z názvu vyplýva, je vyrobená výhradne z porcelánu, čo jej dáva určité zreteľné výhody v porovnaní s porcelánom nataveným na kovové korunky. V blízkosti línie ďasien nie sú žiadne šedé krúžky, preto je to ideálna voľba pre vysoko estetický výsledok v oblasti predných zubov. Okrem toho je biokompatibilná, pretože nepoužíva kov, a teda nie je toxická. Tento typ koruniek poskytuje najprirodzenejší vzhľad a je možné ju pripraviť tak, aby tvarom, veľkosťou a farbou úplne zodpovedala vašim okolitým zubom.

Ako nevýhodu celoporcelánových koruniek môže niekto vnímať len jej vyššiu cenu v porovnaní s kovo-porcelánovým riešením.

Zirkónová korunka

Zirkónové korunky ponúkajú silu kovových a estetiku porcelánových koruniek. Pretože sa v zirkónových korunkách nepoužíva žiadny kov, sú tiež biologicky kompatibilným a netoxickým riešením, ktorý je tiež vhodný pre pacientov s alergiou na kovy. Pretože zirkón je veľmi silný, je oveľa menej pravdepodobné, že sa tento typ korunky zlomí alebo nalomí. Okrem toho majú zirkónové korunky dlhšiu životnosť, pretože vďaka pevnému materiálu je oveľa menšia pravdepodobnosť ich opotrebenia v dôsledku prirodzeného používania.

Jedinou nevýhodou zirkonových koruniek môže byť pre niektorých pacientov ich vyššia cena v porovnaní s lacnejšími variantmi.

Aký je postup od prvej návštevy až po nasadenie korunky na zub?

1. Konzultácia – prvým krokom, ktorý vás na ceste za novou korunkou čaká je konzultácia. Počas nej sa so stomatológom dohodnete na tvare, farbe aj dĺžke korunky. Počas tejto konzultácie sa môžete rozhodnúť pre zhotovenie tzv. wax-up, teda vytvorenie voskových makiet, aby ste videli, ako budú vaše zuby vo finálnej fáze vyzerať.

2. Zhotovenie odtlačku – v priebehu tohto ošetrenia sa zub najprv obrúsi, následne sa zhotoví odtlačok, na základe ktorého sa v laboratóriu tieto korunky vyhotovia. Na zub sa počas stomatologického ošetrenia nasadí dočasná korunka, ktorá spĺňa plnú funkciu trvalého zuba. Pacient môže naďalej bez problémov jesť, rozprávať sa piť teplé aj studené nápoje.

3. Nasadenie korunky – posledným krokom po zhotovení korunky, ktoré trvá približne 7 až 14 dní, je jej nasadenie. Pri vašej poslednej návšteve vám nasadíme trvalú korunku, čo trvá obvykle 2 až 4 hodiny. City Dental Clinic spolupracuje so špecializovanými laboratóriami, ktoré používajú najmodernejšie zubné techniky na výrobu prvotriednych a vysoko kvalitných koruniek na mieru.

Pozrite si video, ako prebieha nasadenie zubnej korunky

Najčastejšie otázky našich pacientov

Cena korunky záleží najmä na materiáli, ktorý si zvolíte. Ceny môžete nájsť v našom cenníku.

Nie, proces nasadenia korunky nie je bolestivý.

Zubnú korunku môžete mať vyhotovenú a nasadenú už o 14 dní od obrúsenia.

Áno, v prípade, že už máte zubnú korunku, odporúčame venovať zvýšenú pozornosť domácej starostlivosti o zuby, navštevovať kliniku na pravidelné preventívne prehliadky, a tiež absolvovať dvakrát ročne dentálnu hygienu. Vďaka tomu predĺžite životnosť vašej korunky a predídete problémom a komplikáciám, ktoré môžu vzniknúť pri zanedbanej starostlivosti.

Napíšte nám

Nechajte nám telefónne číslo alebo email,
kontaktujeme vás
Polia označené * sú povinné
Vyhlásenie o spracovaní osobných údajov
Podmienky a záruky poskytovania zdravotnej starostlivosti
Ďakujeme za odoslanie formulára. Náš tím Vás bude kontaktovať do 24 hodín počas pracovných dní.
alebo nám zavolajte

Otváracie hodiny

Pondelok
08:00 - 20:00
Utorok
08:00 - 20:00
Streda
08:00 - 20:00
Štvrtok
08:00 - 20:00
Piatok
08:00 - 17:00

Sobota
08:00 - 17:00
Nedeľa
Zatvorené
Sviatky
Podľa dohody
Máte nejaké otázky?
Potrebujete poradiť?