Pečatenie zubov predstavuje bezbolestnú prevenciu pred tvorbou zubného kazu na dočasných aj stálych stoličkách. Toto ošetrenie je pomerne rýchle a bezbolestné. Spočíva v tom, že zubár pacientovi zapečatí, teda uzavrie hlboké ryhy na zuboch špeciálnou hmotou, tzv. pečatidlom. Táto hmota je zubná výplň, ktorý je natretý na zub, aby ho chránil pred vznikom kazu. Používa sa bežne na stoličkách, ktoré majú prirodzene jamky a priehlbiny na svojich horných povrchoch, čo  niekedy sťažuje ich čistenie. Zubné výplne sú číre, biele alebo mierne sfarbené, a preto sú pre oko zriedkavo viditeľné.

 

Kto by mal podstúpiť pečatenie zubov?

Pečatenie zubov je ošetrenie, ktoré odporúčame najmä detským pacientom, avšak vhodné je aj pre dospelých. 

Pečatenie zubov u detí

Pri detských pacientoch je pečatenie najvhodnejšie vykonávať u čerstvo prerezaných zubov. To znamená najčastejšie vo veku okolo 6 rokov, hneď po prerezaní prvých stálych stoličiek, a potom vo veku 12 rokov, hneď po prerezaní druhých stálych stoličiek. Ďalšou možnosťou je pečatiť dočasné stoličky vo veku približne 3 roky, ak je u dieťaťa vyššie riziko vzniku kazu.

Pečatenie zubov u dospelých

S pribúdajúcim vekom zisťujeme, že sme náchylnejší k tvorbe zubného kazu a naše sliny už nie sú protektormi zubov, aké bývali. Práve preto je pečatenie zubov vhodné podstúpiť aj v dospelom veku. Dentálne pečatidlá môžu totiž dôkladne chrániť zdravé dospelé zuby pred vznikom nechcených kazov.

Pečatenie zubov v City Dental Clinic Bratislava

Ochráňte svoje zuby alebo zuby svojich detí pred nechceným zubným kazom. Rezervujte si teraz termín na rýchly a bezbolestný zákrok pečatenia zubov. Zavolajte nám alebo vyplňte formulár nižšie.

Otváracie hodiny Pondelok: 8:00 – 17:00
Utorok: 8:00 – 19:00
Streda: 8:00 – 17:00
Štvrtok: 8:00 – 19:00
Piatok: 8:00 – 17:00
Sobota: po dohode

Ako prebieha pečatenie zubov v City Dental Clinic Bratislava?

Postup pečatenia zubov pozostáva zo štyroch krokov:

1 Vyčistenie zubu

Zub je najskôr dôkladne vyčistený, aby sa odstránili všetky povlaky alebo skryté jedlo. To sa robí pomocou kefky a pemzy.

2 Vysušenie zubu

Následne sa zub dôkladne vysuší, aby sa zubný tmel na báze živice mohol prilepiť na nanášanú plochu. Zubár použije malú vzduchovú striekačku, ktorá jemne fúka vzduch na povrch zuba, a potom udržiava toto miesto v suchu izolovaním od slín a ostatných zubov tým, že okolo nich umiestni vatové valčeky.

3 Príprava zubu na pečatenie

Zubár natrie na zub špeciálny materiál a nechá ho pôsobiť približne 15 sekúnd. Tento materiál vytvára na zube drsný povrch, ktorý umožňuje lepšie priľnutie zubnej výplne. Po pôsobení leptacieho materiálu zubár zub znova prepláchne a vysuší. Táto oblasť je opäť zabalená do vaty, aby bola suchá a izolovaná od slín.

4. Nanesenie zubného tmelu

Nakoniec sa zubná výplň nanesie malým štetcom na vyleptaný povrch zubu vo veľmi tenkej vrstve, aby prenikol do všetkých priehlbín a prasklín na zube. Niektoré dentálne výplne sú samovytvrditeľné, zatiaľ čo iné vyžadujú, aby boli približne 30 sekúnd pod koncentrovaným UV svetlom.

 

Ako dlho vydržia zuby zapečatené?

Dentálne výplne (pečatidlá) používané na pečatenie zubov môžu vydržať päť až desať rokov. Počas rutinnej prehliadky u zubára je potrebné skontrolovať, či sa vo výplni nenachádzajú prasklinky alebo malé dierky, a ak sú nejaké nájdené, treba ich rýchlo opraviť. Ak je poškodenie veľké, je potrebné vymeniť celé pečatenie na zube.

Najčastejšie otázky našich pacientov

V City Dental Clinic je cena pečatenia 30 eur za jeden zub.

Pečatenie zubov je bezbolestné. Výkon prebieha na povrchu tvrdých zubných tkanív (skloviny), ktoré nie sú inervované. Pacient teda necíti žiadnu bolesť.

Pečatenie zubov je ošetrenie, ktoré má preventívny charakter proti vzniku kazu, avšak ak sa nebudete dostatočne starať o vaše zuby a dôkladne ich čistiť, je tu možnosť, že sa kaz vytvorí aj po zapečatení zubu.

Áno, na pečatenie zubov je potrebná len jedna návšteva a pečatenie sa vo väčšine prípadov neopakuje.

Na pečatenie sú vhodné dočasné prvé a druhé stoličky, a tiež stále prvé a druhé stoličky.

Navštívte nás a strach zo zubára sa stane minulosťou.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Zarezervujte si termín
grafika zubu
Volajte: +421 918 100 022