Pečatenie zubov

Spokojná pacientka u zubárky

Pečatenie zubov

Stomatológovia používajú pečatenie zubov už viac ako 50 rokov.Chránia dospelých aj deti pred tvorbou kazov na žuvacích plochách zubov rýchlo a bezbolestne.

Čo sú to zubné tmely a ako vyzerajú?

Zubný tmel je špeciálny povlak podobný bielej plombe, ktorý je natretý na zub, aby ho chránil pred vznikom kazu. Používa sa bežne na stoličkách, ktoré majú prirodzene jamky a priehlbiny na svojich horných povrchoch tzv.žuvacích plochách, čo  niekedy sťažuje ich čistenie. Zubné tmely sú číre, biele alebo mierne sfarbené, a preto sú pre oko zriedkavo neviditeľné.

Aké materiály sa používajú pre pečatenie zubov?

Materiály používané na pečatenie sú väčšinou založené na báze umelej živice a môžu byť buď plnené alebo neplnené. 

Plnené tesniace materiály obsahujú živice, plnivá a chemikálie, ktoré pomáhajú tesniacemu tmelu dobre sa pripojiť k zubu, vďaka čomu je tvrdý a odolný voči opotrebovaniu. Po použití je potrebné tento typ zubného tmelu skontrolovať  a na základe odtlačku skusu lekár zváži,či je potrebné ho upraviť, aby nedošlo k narušeniu prirodzeného skusu.

Nenaplnené tesniace materiály obsahujú viac živice ako plniva,  preto prirodzene prúdia do jamiek a priehlbiniek na zuboch bez toho, aby  ich lekár musel vopred upravovať. Tiež sa používajú tmely uvoľňujúce fluoridy, ktoré pomáhajú spevniť zubnú sklovinu.

Skloionomerné ​​tmely sa často používajú na zuboch, ktoré sa ťažko udržiavajú v suchu, pretože táto forma zubného tmelu sa udrží  i na mokrom povrchu. Toto je ideálne riešenie pre molár, ktorý je napríklad iba z polovice prerezaný.

Je pečatenie zubov spojené s nejakými rizikami?

Možno sa pýtate, či sú zubné tmely bezpečné alebo či existujú nejaké riziká alebo nebezpečenstvá, ktoré súvisia s pečatením zubov. Krátka odpoveď na túto otázku je „nie“. Zubné tmely niekedy obsahujú stopy chemickej BPA (bisfenol A), ale štúdie preukázali, že množstvá sú také malé, že to nie je dôvod na obavy

Aké sú výhody pečatenia zubov?

Účelom nanesenia tesniacich materiálov na zuby je chrániť zuby pred vznikom kazu : najmä zuby, ako sú stoličky, ktoré majú nerovný povrch a môžu  predstavovať pasce na jedlo,ktoré sa v nich zachytáva a pomaly rozkladá. Zubné tmely taktiež chránia povrch zubu pred kyselinami a baktériami, ktoré spôsobujú zubný kaz.

Je pečatenie zubov bolestivé?

Nanesenie zubného tmelu je bezbolestný proces.

Aký je postup pečatenia zubov?

Postup pozostáva zo šiestich krokov:

  1. Zub je najskôr dôkladne vyčistený , aby sa odstránili všetky povlaky alebo skryté jedlo. To sa robí pomocou kefky a pemzy
  2. Zub sa potom musí dôkladne vysušiť, aby sa zubný tmel na báze živice mohol prilepiť na nanášanú plochu. Zubár použije malú vzduchovú striekačku , ktorá jemne fúka vzduch na povrch zuba a potom udržiava toto miesto v suchu izolovaním od slín a ostatných zubov tým, že okolo nich zabalí vaty.
  3. Potom  zubár natrie na zub špeciálny materiál a nechá ho pôsobiť asi 15 sekúnd. Tento materiál dáva zubu drsný povrch, ktorý umožňuje lepšie priľnutie zubného tmelu.
  4. Po pôsobení leptacieho  materiálu zubár zub znova  prepláchne a vysuší. Táto oblasť je opäť zabalená do vaty, aby bola suchá,izolovaná od slín.
  5. Nakoniec sa zubný tmel nanesie malým štetcom na vyleptaný povrch zubu vo veľmi tenkej vrstve aby prenikol do všetkých priehlbín a prasklín  na zube.
  6. Niektoré dentálne tmely sú vytvrditeľné, zatiaľ čo iné vyžadujú, aby boli približne 30 sekúnd pod koncentrovaným UV svetlom.

Skloionomerné tmely nevyžadujú proces leptania, na zub sa namiesto toho nanesie špeciálny kondicionér. Niektoré tmely zo sklenených ionomérov sú osadené samostatne a niektoré potrebujú UV žiarenie na skrátenie doby vytvrdzovania.

Pre koho sa zvyčajne odporúča pečatenie zubov?

Pečatenie zubov nie je procedúra určená len pre deti,nakoľko aj dospelý človek môže profitovať zo zapečatenia zubov.

Deti

Potrebujú pomoc, aby si udržali zuby čisté a bez zubného povlaku a práve tu prichádza na rad pečatenie zúbkov . Prvé prerezávanie stoličiek nastáva vo veku 6 rokov, po ktorom nasleduje druhá molárna erupcia vo veku okolo 12 rokov.

Zuby múdrosti sa môžu začať prerezávať oveľa neskôr, okolo 17 rokov až vôbec. Toto sú sú obdobia,kedy je treba konzultovať so svojím zubárom pečatenie zubov. Ak sú zuby hneď ako sa objavia zapečatené, existuje malá šanca na ich opotrebovanie alebo vznik kazu.Takto  šetríme bolesť dieťaťa a peniaze rodičov.

Dentálne pečatné materiály je možné aplikovať na detské zuby už v mladom veku, ale je veľmi pravdepodobné, že malý pacient nebude schopný zostať pokojne alebo dostatočne dlho  sedieť v kľude s otvorenými ústami.

Dospelí

Môžu mať taktiež  úžitok z pečatenia zubov. S pribúdajúcim vekom zisťujeme, že sme náchylnejší k tvorbe  zubného kazu a naše sliny už nie sú protektormi zubov, aké bývali. Dentálne tmely môžu chrániť zdravé dospelé zuby pred vznikom nechcených kazov.

Dospelí ľudia s autoimunitnými problémami, ako je napríklad lupus, sú náchylní na tvorbu zubného kazu  a preto napríklad pre nich znamená pečatenie zubov veľmi veľkú pomoc v ich dentálnom zdraví.

Ako dlho vydržia zuby zapečatené?

Dentálne tmely používané na pečatenie zubov môžu vydržať aj vyše desať rokov, čo z nich robí účinnú zbraň proti zubnému kazu. Počas rutinnej prehliadky u zubára je potrebné skontrolovať, či sa v tmeloch nenachádzajú prasklinky alebo malé dierky, a ak sú nejaké nájdené, treba ich rýchlo opraviť. Ak je poškodenie veľké, je potrebné vymeniť celé pečatenie na zube (tmeliaci materiál).

Volajte: 0918 100 022