Pečatenie zubov predstavuje bezbolestnú prevenciu pred tvorbou zubného kazu na dočasných aj stálych stoličkách. Toto ošetrenie je pomerne rýchle a bezbolestné a spočíva v tom, že zubár pacientovi zapečatí, teda uzavrie hlboké ryhy na zuboch špeciálnou hmotou, tzv. pečatidlom. Táto hmota je zubná výplň, ktorá je natretá na zub, aby ho chránila pred vznikom kazu. Používa sa bežne na stoličkách, ktoré majú prirodzene jamky a priehlbiny na svojich horných povrchoch, čo niekedy sťažuje ich čistenie. Zubné výplne sú číre, biele alebo mierne sfarbené, a preto sú pre oko zriedkavo viditeľné.
Kto by mal podstúpiť pečatenie zubov?
Pečatenie zubov je ošetrenie, ktoré odporúčame najmä detským pacientom, avšak vhodné je aj pre dospelých.
Pečatenie zubov u detí
Pri detských pacientoch je pečatenie najvhodnejšie vykonávať u čerstvo prerezaných zubov. To znamená najčastejšie vo veku okolo 6 rokov, hneď po prerezaní prvých stálych stoličiek, a potom vo veku 12 rokov, hneď po prerezaní druhých stálych stoličiek. Je možné pečatiť dočasné stoličky vo veku približne 3 rokov, ak je u dieťaťa vyššie riziko vzniku kazu.
Pečatenie zubov u dospelých
S pribúdajúcim vekom zisťujeme, že sme náchylnejší k tvorbe zubného kazu a naše sliny už nie sú protektormi zubov. Práve preto je pečatenie zubov vhodné podstúpiť aj v dospelom veku. Dentálne pečatidlá môžu totiž dôkladne chrániť zdravé dospelé zuby pred vznikom nechcených kazov.
Ako prebieha pečatenie zubov v City Dental Clinic Bratislava?
Postup pečatenia zubov pozostáva zo štyroch krokov:
1. Vyčistenie zuba – zub je najskôr dôkladne vyčistený, aby sa odstránili všetky povlaky alebo skryté jedlo. To sa robí pomocou kefky a pemzy.
2. Vysušenie zuba – následne sa zub dôkladne vysuší, aby sa zubný tmel na báze živice mohol prilepiť na nanášanú plochu. Zubár použije malú vzduchovú striekačku, ktorá jemne fúka vzduch na povrch zuba, a potom udržiava toto miesto v suchu izolovaním od slín a ostatných zubov tak, že okolo nich umiestni vatové valčeky.
3. Príprava zuba na pečatenie – zubár natrie na zub špeciálny materiál a nechá ho pôsobiť približne 15 sekúnd. Tento materiál vytvára na zube drsný povrch, ktorý umožňuje lepšie priľnutie zubnej výplne. Po pôsobení leptacieho materiálu zubár zub znova prepláchne a vysuší. Táto oblasť je opäť zabalená do vaty, aby bola suchá a izolovaná od slín.
4. Nanesenie zubného tmelu – Nakoniec sa zubná výplň malým štetcom vo veľmi tenkej vrstve nanesie na vyleptaný povrch zuba, aby prenikolla do všetkých priehlbín a prasklín v zube. Niektoré dentálne výplne sú samovytvrditeľné, zatiaľ čo iné vyžadujú, aby boli približne 30 sekúnd pod koncentrovaným UV svetlom.
Ako dlho vydržia zuby zapečatené?
Dentálne výplne (pečatidlá) používané na pečatenie zubov môžu vydržať päť až desať rokov. Počas rutinnej prehliadky u zubára je potrebné skontrolovať, či sa vo výplni nenachádzajú prasklinky alebo malé dierky, a ak sú nejaké nájdené, treba ich rýchlo opraviť. Ak je poškodenie veľké, je potrebné vymeniť celé pečatenie na zube.
Najčastejšie otázky našich pacientov
Je pečatenie zubov bolestivé?
Pečatenie zubov je bezbolestné. Výkon prebieha na povrchu tvrdých zubných tkanív (skloviny), ktoré nie sú inervované. Pacient teda necíti žiadnu bolesť.
Môžem mať zubný kaz, keď mám už zuby zapečatené?
Pečatenie zubov je ošetrenie, ktoré má preventívny charakter proti vzniku kazu, avšak ak sa nebudete dostatočne starať o vaše zuby a dôkladne ich čistiť, je tu možnosť, že sa kaz vytvorí aj po zapečatení zuba.
Predstavuje pečatenie zubov jednorazovú záležitosť?
Áno, na pečatenie zubov je potrebná len jedna návšteva a pečatenie sa vo väčšine prípadov neopakuje.
Ktoré zuby sú vhodné na pečatenie?
Na pečatenie sú vhodné dočasné prvé a druhé stoličky, a tiež stále prvé a druhé stoličky.