Zubný röntgen sa používa pre presné a včasné diagnostikovanie stavu chrupu pacienta. Umožňuje nám vidieť anatómiu zuba z rôznych uhlov, a tým vopred určiť a predchádzať neočakávaným komplikáciám pri ich liečení.

Pri bežnej prehliadke dokáže zubár voľným okom identifikovať približne len 30 % zubných kazov. Navyše nedokáže odhaliť ani ďalšie anomálie, ktoré vidieť iba röntgenom. Ich odhalenie však môže doslova zachrániť vaše zuby.

V City Dental Clinic máme k dispozícií aj moderný 3D röntgen zubov, ktorý pomáha získať ešte lepší pohľad, pretože detailnejšie zachytáva dôležité podrobnosti, čo klasický röntgen nedokáže. Využívame ho najmä pri endodoncii, zavádzaní implantátov, ortodoncii, orálnej a maxilofaciálnej chirurgii, odhalení zápalov a pri rôznych ďalších prípadoch. Röntgen zubov je vhodný aj pre mladistvých, ktorí majú predispozíciu nosiť zubný strojček.

Typy zubných röntgenov

  • Intraorálne snímkovanie – používa sa v prípadoch, keď zubár potrebuje skontrolovať jeden alebo viac zubov detailne, napríklad pri kontrole kazov.
  • Panoramatický röntgen zubov – je využívaný v prípadoch, keď zubár potrebuje vidieť celkovú situáciu v ústach.
  • 3D zubný röntgen – je najmodernejšia a najinformatívnejšia metóda, ktorá zubárovi umožňuje získať 3D obraz zubov.

Ako prebieha röntgen zubov v City Dental Clinic?

V klinike City Dental Clinic sme vybavení novým röntgenovým prístrojom Planmeca ProMax 3D Classic. Tento prístroj poskytuje okrem 3D snímkovania aj digitálny panoramatický snímok zubov, čiže OPG snímok, pomocou ktorého sa zisťuje stav chrupu, ako aj cefalometria, kvôli ortodoncii.

Počas snímkovania vzniká malá radiačná záťaž v expozičnom čase iba 3 sekundy, ktorá je pre pacientov mnohonásobne nižšia, ako pri bežných CT prístrojoch.

Priebeh snímkovania:

  1. Pacient sa postaví pred prístroj, kde ho dentálny asistent starostlivo usmerní do správnej polohy.
  2. Pacientovi sa do úst umiestni blokovací systém, aby sa zabezpečilo správne vyrovnanie zubov. Ak zuby a hlava nebudú správne umiestnené a zabezpečené, je možné, že snímok nevznikne.
  3. Prístroj sa spustí a rotujúce rameno sa začne pohybovať v polkruhu okolo obvodu pacientovej hlavy. Zábery sú postupne odoberané do počítača, čo obvykle trvá 12 až 20 sekúnd.

Je röntgen zubov bezpečný?

Moderné zubné röntgeny sú postavené na technológiách, ktoré vystavujú človeka omnoho kratšiemu žiareniu v porovnaní s prístrojmi, ktoré sa používali v minulosti. Jedno RTG vyšetrenie zubov s dávkou nižšou ako 1 mSv (miliSievert) nepredstavuje pre telo žiadnu významnú záťaž. Dávka žiarenia je v tomto prípade porovnateľná so 4-hodinovým letom v lietadle.

Aby bola hranica žiarenia z hľadiska zdravia považovaná za rizikovú, človek by musel vo veľmi krátkom čase absolvovať približne 200 panoramatických snímkovaní za sebou. Röntgenu sa teda báť netreba. Naopak. Vďaka komplexnému a precíznemu posúdeniu stavu ústnej dutiny môžete predísť mnohým zdravotným problémom.

Práca s RTG v City Dental Clinic

Najčastejšie otázky našich pacientov

Na röntgen zubov sa nemusíte vôbec pripravovať. Stačí sa pri návšteve riadiť pokynmi stomatológa.

Nie, röntgen zubov je bezbolestný.

2D RTG trvá len niekoľko sekúnd a 3D RTG trvá jednu až dve minúty.

Napíšte nám

Nechajte nám telefónne číslo alebo email,
kontaktujeme vás
Polia označené * sú povinné
Vyhlásenie o spracovaní osobných údajov
Podmienky a záruky poskytovania zdravotnej starostlivosti
Ďakujeme za odoslanie formulára. Náš tím Vás bude kontaktovať do 24 hodín počas pracovných dní.
alebo nám zavolajte

Otváracie hodiny

Pondelok
08:00 - 20:00
Utorok
08:00 - 20:00
Streda
08:00 - 20:00
Štvrtok
08:00 - 20:00
Piatok
08:00 - 17:00

Sobota
08:00 - 17:00
Nedeľa
Zatvorené
Sviatky
Podľa dohody
Máte nejaké otázky?
Potrebujete poradiť?