Zubné miniimplantáty

Je takmer bežné, že ľudia, ktorí prišli o svoje zuby musia siahnuť po náhrade, ako sú zubné implantáty, mostíky alebo snímateľné protézy, aby sa mohli opäť pekne usmievať. Nie každý si však môže dovoliť náhradu pomocou bežných implantátov, a preto ľudia siahajú po lacnejších riešeniach.

Vďaka pokroku v stomatochirugii, majú ľudia, ktorí prišli o svoje zuby aj ďalšiu možnosť. Ide o inovatívnu metódu nazývanú miniimplantáty, zubné miniimplantáty alebo dentálne mini implantáty.

Čo sú miniimplantáty?

Mini dentálne implantáty zabezpečujú takú istú funkciu, ako bežné implantáty a používajú sa ako náhrada za chýbajúci koreň zubu. Ide teda o permanentnú náhradu koreňa zuba, ktorá slúži na ukotvenie korunky alebo snímateľnej protézy. Existuje viacero výrobcov, ktorí ponúkajú odlišné typy miniimplantátov. Niektorí majú jednokusové, iní dvojkusové implantáty. Miniimplantáty od ICX, ktoré používame v City Dental Clinic majú podobnú štruktúru, ako obyčajné implantáty, ale sú oveľa menšie.

U nás používame miniimplantáty, ktoré pozostávajú z 3 častí: titánová skrutka, ktorá slúži ako náhrada za koreň, abutment so zaoblenou špičkou a tretia časť s gumeným okrajom v tvare O je pripevnená ku korunke alebo snímateľnej zubnej náhrade. Slúži na ich ukotvenie k miniimplantátu pomocou clip-on mechanizmu.

Máte záujem o miniimplantáty?

Ak by ste si radi rezervovali termín s naším implantológom, vyplňte prosím tento formulár alebo nám zavolajte na +421 918 100 022.


  Ochrana osobných údajov
  Súhlasím so spracovaním osobných údajov v súlade s nariadením GDPR a zákonom o ochrane osobných údajov. Bližšie informácie nájdete vo Vyhlásení o spracovávaní osobných údajov.

  Dentálne miniimplantáty vs. bežné dentálne implantáty

  Z dôvodu podobného pomenovania a štruktúry si veľa ľudí spája tieto dva typy do jedného. Poďme sa teda bližšie pozrieť na rozdiel medzi miniimplantátmi a bežnými implantátmi. Nakoľko každý výrobca ponúka rozdielne verzie dentálnych implantátov, neexistuje ich presná jednotná veľkosť, ktorá by platila pri všetkých typoch. Vo všeobecnosti, majú bežné implantáty priemer 3 až 6 mm.

  • Bežné implantáty od ICX majú priemer of 3,4 po 4,8 mm.
  • Miniimplantáty od ICX majú priemer 2,9 mm

  Ako možno vidieť, priemer miniimplantátov je takmer o polovicu menší, ako u bežných implantátov. Na zabezpečenie a dostatočnú pevnosť stačia v priemere 2 miniimplantáty, ako náhrada jedného veľkého. Znamená to, že miniimplantáty sú nekvalitnejšie alebo horšie ako tie bežné? Rozhodne nie. Zdravotný stav každého pacienta je odlišný a tým si vyžaduje použitie iných dentálnych implantátov a prispôsobenie liečby jeho potrebám.

  Miniimplantáty - usmiata rodina na oslave

  Kedy sa používajú miniimplantáty?

  Ako sme spomínali vyššie, oba typy implantátov spĺňajú takú istú funkciu. Nahrádzajú chýbajúci koreň zubu a slúžia na podporu korunky a zubných náhrad. Pri mostíkoch z 2 až 4 zubov sa používajú bežné implantáty, nakoľko poskytujú silnejšiu podporu. Použitie miniimplantátov je vhodné v nasledujúcich prípadoch.

  Malé zuby

  Niektorí ľudia majú už od narodenia menšiu sánku a zuby. V takýchto situáciách sa miniimplantáty používajú ako náhrada koreňa na korunku, nakoľko klasické implantáty sú príliš veľké, aby sa zmestili do priestorov medzi zdravými koreňmi.

  Predný zub

  Z dôvodu nedostatku miesta medzi prednými zubami, sú miniimplantáty jediným riešením, ako nahradiť chýbajúce zuby.

  Premolárne zuby

  Do oblasti premolárov môže byť aplikovaný aj miniimplantát, pretože nie sú vystavené pri žuvaní takému tlaku ako moláre.

  Zubné náhrady

  Najčastejšie sa miniimplantáty používajú na upevnenie snímateľnej protézy. Väčšina ľudí používa na upevnenie protézy lepidlo. Ide však o nie veľmi dobré riešenie, nakoľko sa protéza často vyšmykne, najmä počas jedenia.

  Pri používaní miniimplantátov na držanie snímateľnej protézy, môžu používatelia žiť pohodlnejší život. Protéza sedí na guľovej štruktúre miniimplantátu, čo umožňuje jej prirodzený pohyb, zatiaľ čo gumový O-krúžok zabraňuje zdvihnutiu počas jedenia.

  Väčšia stabilita protézy uchytenej miniimplantátmi dáva jej nositeľom pocit istoty, nakoľko sa už nemusia viac báť, že sa im protéza pohne alebo vypadne počas toho, ako budú jesť alebo rozprávať.

  Proces implantácie miniimplantátov

  Krok 1: Konzultácia

  Počas počiatočnej konzultácie vás implantológ prehliadne a zistí, či ste hodný adept na zvolené riešenie. Pokiaľ máte 3D snímok vašej čelusti, môžete si ho so sebou doniesť na konzultáciu. V opačnom prípade vám spravíme nový u nás na klinike.

  3D röntgenový snímok pomôže nášmu implantológovi vyhodnotiť váš zdravotný stav a hustotu kostí v čeľusti. Na základe množstva dostupnej kosti, štruktúrnej integrity kosti a dostupného priestoru sa rozhodne, či je pre vás najlepším riešením klasický implantát alebo miniimplantát.

  Krok 2: Zavedenie implantátu

  Po súhlase s navrhnutým liečebným plánom a informovaní o nákladoch spojených s liečbou, postúpime k samotnému zavedenie implantátu.

  Počas implantácie, ktorá väčšinou trvá menej ako 2 hodiny, budú implantáty zavedené priamo do ďasna pod lokálnou anestéziou. Presný počet implantátov, ktorý je potrebné použiť, bude špecifikovaný v liečebnom pláne, ktorý dostanete 7-14 dní po úvodnej konzultácii.

  Pacienti, ktorí potrebujú miniimplantáty na zaistenie protézy v dolnej čeľusti, zvyčajne dostanú 4 miniimplantáty. Pacienti, ktorí potrebujú miniimplantáty na zaistenie protézy v ich hornej čeľusti, zvyčajne dostanú 6 miniimplantátov.

  Krok 3: Pripevnenie jednorazovej korunky alebo mostíka

  Ak si stav pacienta vyžaduje korunku alebo mostík, je možné, že pred umiestnením miniimplantátov sa urobia najskôr odtlačky. Najpravdepodobnejším postupom je však najskôr zaviesť miniimplantáty, a až potom spraviť odtlačky. Takto sa zaistí, že korunky alebo mostíky budú lepšie sedieť na miniimplantátoch.

  Pacienti bez protézy

  Ak pacient nemá protézu, odtlačky budú spravené až po celom zákroku, aby sa zabezpečilo, že protéza bude urobená na mieru, pričom bude sedieť na novo umiestnené miniimplantáty.

  Pacienti s protézou

  Ak má pacient už existujúcu protézu, pričom zubár určil, že táto protéza bude vhodná na zákrok, je možné ju použiť a pripevniť na miniimplantáty. Na takúto zubnú protézu sú pripevnené špeciálne kovové kovania s gumeným O-krúžkom. Tieto krúžky sa pripínajú k časti miniimplantátu v tvare guľky, čo poskytuje stabilné a pohodlné nosenie pre používateľa.

  Ako dlho vydržia miniimplantáty?

  Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, nakoľko životnosť miniimplantátov závisí od viacerých faktorov a je odlišná u každého pacienta. Faktory ovplyvňujúce životnosť miniimlantátov: fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, užívanie omamných látok, osteoporóza

  Ako sa starať o miniimplantáty?

  Ľudia sa často pýtajú, ako by sa mali o svoje miniimplantáty starať. Detailné inštrukcie budú samozrejme poskytnuté implantológom počas jednotlivých krokov liečebného plánu. Zjednodušene možno povedať, že miniimplantáty potrebujú takú istú starostlivosť, ako vaše prírodné zuby. Mali by ste si teda umývať zuby minimálne 2-krát denne. Ideálne si tiež odstrániť protézu po každom jedle a miniimplantáty si vyčistiť kefkou tak, ako by ste to robili pri vašich prírodných zuboch.

  Počas hojenia po implantácii by ste mali používať kefku s veľmi jemnými štetinkami, nakoľko budú vaše ďasná veľmi citlivé. Časom, keď budú vaše ďasná menej senzitívne, sa môžete vrátiť späť k používaniu klasickej kefky. Zo začiatku sa taktiež treba vyvarovať prijímaniu jedál, ktoré sú veľmi tvrdé a lepivé, nakoľko tak vzniká zbytočný tlak na implantáty.