Miniimplantáty sa používajú ako náhrada za chýbajúci koreň zuba, ktorá slúži na ukotvenie korunky alebo snímateľnej protézy. Predstavujú teda titánovú skrutku a zabezpečujú rovnakú funkciu ako bežné implantáty. Využívajú sa pri pacientoch, u ktorých nie sú vhodné podmienky na použitie klasických implantátov. Existuje viacero výrobcov, ktorí ponúkajú odlišné typy miniimplantátov. Niektorí majú jednokusové, iní dvojkusové implantáty. Miniimplantáty od ICX, ktoré používame v City Dental Clinic majú podobnú štruktúru, ako klasické implantáty, ale sú oveľa menšie.

Miniimplantáty vs. klasické zubné implantáty

Z dôvodu podobného pomenovania a štruktúry si veľa ľudí spája tieto dva typy do jedného. Poďme sa teda bližšie pozrieť na rozdiel medzi miniimplantátmi a klasickými implantátmi. Nakoľko každý výrobca ponúka rozdielne verzie zubných implantátov, neexistuje ich presná jednotná veľkosť, ktorá by platila pri všetkých typoch. Vo všeobecnosti platí:

  • Bežné implantáty od ICX majú priemer of 3,4 po 4,8 mm
  • Miniimplantáty od ICX majú priemer 2,9 mm

Priemer miniimplantátov je teda takmer o polovicu menší, ako u bežných implantátov. Na zabezpečenie a dostatočnú pevnosť stačia v priemere 2 miniimplantáty, ako náhrada jedného veľkého. Znamená to, že miniimplantáty sú menej kvalitné alebo horšie ako tie bežné? Rozhodne nie. Zdravotný stav každého pacienta je odlišný a tým si vyžaduje použitie iných dentálnych implantátov a prispôsobenie liečby jeho potrebám.

Miniimplantáty sa väčšinou používajú u pacientov so zubnými náhradami – použijú sa na upevnenie snímateľnej protézy. Väčšina ľudí používa na upevnenie protézy lepidlo. Toto však nie je najlepšie riešenie, nakoľko sa protéza často vyšmykne, najmä počas jedenia. Pri používaní miniimplantátov na držanie snímateľnej protézy môžu pacienti žiť pohodlnejší život. Väčšia stabilita protézy uchytenej miniimplantátmi dáva jej nositeľom pocit istoty, nakoľko sa už nemusia viac báť, že sa im protéza pohne alebo vypadne.

Proces implantácie miniimplantátov

1. Konzultácia – Počas počiatočnej konzultácie vás implantológ prehliadne a zistí, či ste vhodný kandidát na miniimplantáty. Pokiaľ máte 3D RTG snímok vašej čeľuste, môžete si ho so sebou doniesť na konzultáciu. V opačnom prípade vám spravíme nový u nás v klinike.
3D röntgenový snímok pomôže implantológovi vyhodnotiť váš zdravotný stav a hustotu kostí v čeľusti. Na základe množstva dostupnej kosti, štrukturálnej integrity kosti a dostupného priestoru sa rozhodne, či je pre vás najlepším riešením klasický implantát alebo miniimplantát.

2. Zavedenie miniimplantátu – po odsúhlasení navrhnutého liečebného plánu a informovaní o nákladoch spojených s liečbou, pristúpime k samotnému zavedeniu implantátu. Počas implantácie, ktorá väčšinou trvá menej ako 2 hodiny, budú implantáty zavedené pod lokálnou anestéziou. Presný počet implantátov, ktorý je potrebné použiť, bude špecifikovaný v liečebnom pláne, ktorý dostanete 7-14 dní po úvodnej konzultácii.

Pacienti, ktorí potrebujú miniimplantáty na zaistenie protézy v dolnej čeľusti, zvyčajne dostanú 4 miniimplantáty. Pacienti, ktorí potrebujú miniimplantáty na zaistenie protézy v ich hornej čeľusti, zvyčajne dostanú 6 miniimplantátov.

3. Pripevnenie jednorazovej korunky alebo mostíka – ak si stav pacienta vyžaduje korunku alebo mostík, je možné, že pred umiestnením miniimplantátov sa najskôr urobia odtlačky. Najčastejším postupom je najskôr zaviesť miniimplantáty, a až potom spraviť odtlačky. Takto sa zaistí, že korunky alebo mostíky budú lepšie sedieť na miniimplantátoch.

Pacienti bez protézy – ak pacient nemá protézu, odtlačky budú spravené až po celom zákroku, aby sa zabezpečilo, že protéza bude urobená na mieru, pričom bude sedieť na novoumiestnené miniimplantáty.

Pacienti s protézou – ak má pacient už existujúcu protézu, pričom zubár určil, že táto protéza bude vhodná na zákrok, je možné ju použiť a pripevniť na miniimplantáty. Na takúto zubnú protézu sú pripevnené špeciálne kovové kovania s gumeným O-krúžkom. Tieto krúžky sa pripínajú k časti miniimplantátu v tvare guľky, čo poskytuje užívateľovi stabilné a pohodlné nosenie.

Ako sa starať o miniimplantáty?

Ľudia sa často pýtajú, ako by sa mali o svoje miniimplantáty starať. Detailné inštrukcie vám samozrejme poskytne náš skúsený implantológ počas jednotlivých krokov liečebného plánu. Zjednodušene možno povedať, že miniimplantáty potrebujú takú istú starostlivosť, ako vaše prírodné zuby. Mali by ste si teda umývať zuby minimálne 2-krát denne. Tiež je vhodné odstrániť protézu po každom jedle a miniimplantáty si vyčistiť kefkou tak, ako by ste to robili pri vašich prírodných zuboch.

Počas hojenia po implantácii by ste mali používať kefku s veľmi jemnými štetinkami, nakoľko budú vaše ďasná veľmi citlivé. Časom, keď budú vaše ďasná menej senzitívne, sa môžete vrátiť späť k používaniu klasickej kefky. Zo začiatku sa taktiež treba vyvarovať konzumácii jedál, ktoré sú veľmi tvrdé a lepivé, nakoľko tak vzniká zbytočný tlak na implantáty.

Časté otázky našich pacientov

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, nakoľko životnosť miniimplantátov závisí od viacerých faktorov a je odlišná u každého pacienta. Faktory ovplyvňujúce životnosť miniimlantátov sú napríklad fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, užívanie omamných látok, a tiež osteoporóza. Výskum však ukázal, že mnohí ľudia nosia implantát aj 30 rokov.

Prehľad našich cien môžete nájsť v našom cenníku. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať telefonicky na +421 918 100 022, napísať e-mail alebo vyplniť formulár nižšie.

Počas ošetrenia sa podáva lokálne anestetikum, ktoré zabezpečuje necitlivosť. Keď sa jeho účinky pominú, môžete cítiť chvíľkovú nevoľnosť. Počas prijímania implantátu sa môžu vyskytnúť zápaly, opuchy a zvýšená citlivosť postihnutého miesta. Bolesť, ktorá je vo väčšine prípadov len mierna, pacienti už na druhý deň nepociťujú.

Implantáty nie sú vhodné úplne pre všetkých. Vekové obmedzenia však neexistujú. Problémom môže byť zdravie a stav ďasien a kostí. Implantáty neodporúčame pri výrazných poškodeniach ďasien a kostného tkaniva z dôvodu paradentózy a pri autoimunitných ochoreniach pacientov, ktoré výrazne spomaľujú rýchlosť hojenia a spojenie implantátu s kosťou. Či sú pre vás implantáty vhodné vám odporúčame prekonzultovať s našim skúseným implantológom. Využite na to nezáväznú konzultáciu.

Áno, pacient si u nás môže vybrať farbu korunky, ktorá mu vyhovuje a náš team v City Dental Clinic mu s radosťou poradí.

Napíšte nám

Nechajte nám telefónne číslo alebo email,
kontaktujeme vás
Polia označené * sú povinné
Vyhlásenie o spracovaní osobných údajov
Podmienky a záruky poskytovania zdravotnej starostlivosti
Ďakujeme za odoslanie formulára. Náš tím Vás bude kontaktovať do 24 hodín počas pracovných dní.
alebo nám zavolajte

Otváracie hodiny

Pondelok
08:00 - 20:00
Utorok
08:00 - 20:00
Streda
08:00 - 20:00
Štvrtok
08:00 - 20:00
Piatok
08:00 - 17:00

Sobota
08:00 - 17:00
Nedeľa
Zatvorené
Sviatky
Podľa dohody
Máte nejaké otázky?
Potrebujete poradiť?