Je takmer bežné, že ľudia, ktorí prišli o svoje zuby musia siahnuť po náhrade, ako sú zubné implantáty, mostíky alebo snímateľné protézy, aby sa mohli opäť pekne usmievať. 

Vďaka pokroku v stomatochirurgii, majú ľudia, ktorí prišli o svoje zuby aj ďalšiu možnosť. Ide o inovatívnu metódu nazývanú miniimplantáty, zubné miniimplantáty alebo dentálne miniimplantáty.

 

Čo sú zubné miniimplantáty?

Miniimplantáty sa používajú ako náhrada za chýbajúci koreň zuba, ktorá slúži na ukotvenie korunky alebo snímateľnej protézy. Predstavujú teda titánovú skrutku a zabezpečujú rovnakú funkciu ako bežné implantáty. Využívajú sa pri pacientoch, u ktorých nie sú vhodné podmienky na použitie klasických implantátov. Existuje viacero výrobcov, ktorí ponúkajú odlišné typy miniimplantátov. Niektorí majú jednokusové, iní dvojkusové implantáty. Miniimplantáty od ICX, ktoré používame v City Dental Clinic majú podobnú štruktúru, ako klasické implantáty, ale sú oveľa menšie.

 

Miniimplantáty vs. klasické zubné implantáty

Z dôvodu podobného pomenovania a štruktúry si veľa ľudí spája tieto dva typy do jedného. Poďme sa teda bližšie pozrieť na rozdiel medzi miniimplantátmi a klasickými implantátmi. Nakoľko každý výrobca ponúka rozdielne verzie zubných implantátov, neexistuje ich presná jednotná veľkosť, ktorá by platila pri všetkých typoch. Vo všeobecnosti platí, že:

  • Bežné implantáty od ICX majú priemer of 3,4 po 4,8 mm
  • Miniimplantáty od ICX majú priemer 2,9 mm

Priemer miniimplantátov je teda takmer o polovicu menší, ako u bežných implantátov. Na zabezpečenie a dostatočnú pevnosť stačia v priemere 2 miniimplantáty, ako náhrada jedného veľkého. Znamená to, že miniimplantáty sú menej kvalitné alebo horšie ako tie bežné? Rozhodne nie. Zdravotný stav každého pacienta je odlišný a tým si vyžaduje použitie iných dentálnych implantátov a prispôsobenie liečby jeho potrebám.

Miniimplantáty sa väčšinou používajú u pacientov so zubnými náhradami – použijú sa na upevnenie snímateľnej protézy. Väčšina ľudí používa na upevnenie protézy lepidlo. Toto ale nie je najlepšie riešenie, nakoľko sa protéza často vyšmykne, najmä počas jedenia. Pri používaní miniimplantátov na držanie snímateľnej protézy môžu pacienti žiť pohodlnejší život. Väčšia stabilita protézy uchytenej miniimplantátmi dáva jej nositeľom pocit istoty, nakoľko sa už nemusia viac báť, že sa im protéza pohne alebo vypadne.

Zubné miniimplantáty v City Dental Clinic Bratislava

Zverte sa do starostlivosti skúsených odborníkov v City Dental Clinic Bratislava. Rezervujte si termín na nezáväznú konzultáciu s našim implantológom telefonicky alebo vyplnením formulára nižšie.

Otváracie hodiny Pondelok: 8:00 – 17:00
Utorok: 8:00 – 19:00
Streda: 8:00 – 17:00
Štvrtok: 8:00 – 19:00
Piatok: 8:00 – 17:00
Sobota: po dohode

Proces implantácie miniimplantátov

Krok 1: Konzultácia

Počas počiatočnej konzultácie vás implantológ prehliadne a zistí, či ste vhodný kandidát na miniimplantáty. Pokiaľ máte 3D RTG snímok vašej čeľuste, môžete si ho so sebou doniesť na konzultáciu. V opačnom prípade vám spravíme nový u nás na klinike.

3D röntgenový snímok pomôže implantológovi vyhodnotiť váš zdravotný stav a hustotu kostí v čeľusti. Na základe množstva dostupnej kosti, štrukturálnej integrity kosti a dostupného priestoru sa rozhodne, či je pre vás najlepším riešením klasický implantát alebo miniimplantát.

Krok 2: Zavedenie miniimplantátu

Po odsúhlasení navrhnutého liečebného plánu a informovaní o nákladoch spojených s liečbou, pristúpime k samotnému zavedeniu implantátu.

Počas implantácie, ktorá väčšinou trvá menej ako 2 hodiny, budú implantáty zavedené pod lokálnou anestéziou. Presný počet implantátov, ktorý je potrebné použiť, bude špecifikovaný v liečebnom pláne, ktorý dostanete 7-14 dní po úvodnej konzultácii.

Pacienti, ktorí potrebujú miniimplantáty na zaistenie protézy v dolnej čeľusti, zvyčajne dostanú 4 miniimplantáty. Pacienti, ktorí potrebujú miniimplantáty na zaistenie protézy v ich hornej čeľusti, zvyčajne dostanú 6 miniimplantátov.

Krok 3: Pripevnenie jednorazovej korunky alebo mostíka

Ak si stav pacienta vyžaduje korunku alebo mostík, je možné, že pred umiestnením miniimplantátov sa urobia najskôr odtlačky. Najpravdepodobnejším postupom je však najskôr zaviesť miniimplantáty, a až potom spraviť odtlačky. Takto sa zaistí, že korunky alebo mostíky budú lepšie sedieť na miniimplantátoch.

Pacienti bez protézy – Ak pacient nemá protézu, odtlačky budú spravené až po celom zákroku, aby sa zabezpečilo, že protéza bude urobená na mieru, pričom bude sedieť na novo umiestnené miniimplantáty.

Pacienti s protézou – Ak má pacient už existujúcu protézu, pričom zubár určil, že táto protéza bude vhodná na zákrok, je možné ju použiť a pripevniť na miniimplantáty. Na takúto zubnú protézu sú pripevnené špeciálne kovové kovania s gumeným O-krúžkom. Tieto krúžky sa pripínajú k časti miniimplantátu v tvare guľky, čo poskytuje stabilné a pohodlné nosenie pre používateľa.

 

Ako sa starať o miniimplantáty?

Ľudia sa často pýtajú, ako by sa mali o svoje miniimplantáty starať. Detailné inštrukcie vám samozrejme poskytne náš skúsený implantológ počas jednotlivých krokov liečebného plánu. Zjednodušene možno povedať, že miniimplantáty potrebujú takú istú starostlivosť, ako vaše prírodné zuby. Mali by ste si teda umývať zuby minimálne 2-krát denne. Vhodné je tiež odstrániť protézu po každom jedle a miniimplantáty si vyčistiť kefkou tak, ako by ste to robili pri vašich prírodných zuboch.

Počas hojenia po implantácii by ste mali používať kefku s veľmi jemnými štetinkami, nakoľko budú vaše ďasná veľmi citlivé. Časom, keď budú vaše ďasná menej senzitívne, sa môžete vrátiť späť k používaniu klasickej kefky. Zo začiatku sa taktiež treba vyvarovať konzumácii jedál, ktoré sú veľmi tvrdé a lepivé, nakoľko tak vzniká zbytočný tlak na implantáty.

Časté otázky našich pacientov

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, nakoľko životnosť miniimplantátov závisí od viacerých faktorov a je odlišná u každého pacienta. Faktory ovplyvňujúce životnosť miniimlantátov sú napríklad fajčenie, nadmerná konzumácia alkoholu, užívanie omamných látok, a tiež osteoporóza. Výskum však ukázal, že mnohí ľudia nosia implantát aj 30 rokov.

Cena protézy na miniimplantáty sa obvykle pohybuje v rozpätí od 4000 do 5000 eur. Pre viac informácií nás neváhajte kontaktovať telefonicky na 0918 100 022, napísať e-mail alebo vyplniť formulár vyššie.

Počas ošetrenia sa podáva lokálne anestetikum, ktoré zabezpečuje necitlivosť. Keď sa jeho účinky pominú, môžete cítiť chvíľkovú nevoľnosť. Počas prijímania implantátu sa môžu vyskytnúť zápaly, opuchy a zvýšená citlivosť postihnutého miesta. Bolesť, ktorá je vo väčšine prípadov len mierna, pacienti už na druhý deň nepociťujú.

Implantáty nie sú vhodné úplne pre všetkých. Vekové obmedzenia však neexistujú. Problémom môže byť zdravie a stav ďasien a kostí. Implantáty neodporúčame pri výrazných poškodeniach ďasien a kostného tkaniva z dôvodu paradentózy a pri autoimunitných ochoreniach pacientov, ktoré výrazne spomaľujú rýchlosť hojenia a spojenie implantátu s kosťou. Či sú pre vás implantáty vhodné vám odporúčame prekonzultovať s našim skúseným implantológom. Využite na to nezáväznú konzultáciu.

Áno, pacient si u nás môže vybrať farbu korunky, ktorá mu vyhovuje a náš team v City Dental Clinic mu s radosťou poradí.

Navštívte nás a strach zo zubára sa stane minulosťou.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Zarezervujte si termín
grafika zubu
Volajte: +421 918 100 022