Parodontológia je odbor stomatológie, ktorý sa zaoberá liečením ochorení parodontu (zubného lôžka) a slizníc ústnej dutiny. Parodontitída, nazývaná aj paradentóza, je najčastejšie a pomerne rozšírené ochorenie, ktorým sa parodontológia zaoberá.

Dôvody k návšteve parodontológa

Ak máte ochorenie ďasien, ktoré sa zhoršuje alebo hrozí riziko straty zubov, váš zubár vás odporučí k parodontológovi. Ak spozorujete niektorý z týchto bežných prejavov a symptómov ochorenia ďasien, dohodnite si stretnutie so zubným lekárom, ktorý rozhodne, či by ste mali navštíviť parodontológa.

Opuchnuté ďasná

Zubný povlak a zubný kameň môžu tiež spôsobiť zápal, ktorý je často prvým znakom parodontitídy. Pokiaľ tento zápal neliečite, zvyšuje sa riziko infekcie, ktorá môže viesť k strate vašich zubov. Opuchnuté ďasná často spôsobujú, že vaše zuby vyzerajú menšie. Tieto ďasná nemajú zdravú ružovú farbu a bývajú tmavočervené.

Krvácanie z ďasien

Zápal môže spôsobiť, že vám ďasná krvácajú pri čistení zubov alebo konzumácii potravy. Ak spozorujete, že pri čistení vypľúvate krv, určite navštívte zubára.

Zápach z úst

Ak sa staráte o zuby správne a napriek tomu pozorujete zápach z úst, môže to byť znakom infekcie alebo dier v zuboch.

Bolesť pri žuvaní

Zápal ďasien postupne vytvára okolo vašich zubov vrecká, ktoré môžu zuby uvoľniť, čo ich robí citlivejšími. Ak spozorujete nové medzery medzi zubami alebo bolesti pri žuvaní, rezervujte si termín v našej klinike.

Ustupujúca línia ďasien

Tento problém môže vzniknúť aj príliš silným čistením zubov, pri ktorom ďasná poškodzujete. Môže to byť aj znakom neskoršieho štádia ochorenia ďasien. V  tomto prípade vám zubár musí určiť vhodný postup liečby.

Parodontologické zákroky

Parodontologické zákroky rozdeľujeme na chirurgické a nechirurgické.

  • Nechirurgické zákroky – sú zákroky, počas ktorých odstraňujeme plak a zubný kameň hlboko pod líniou ďasien. Niekedy môžu byť tieto zákroky spojené aj s liečbou antibiotikami.
  • Chirurgické zákroky – v pokročilých stavoch parodontitídy môžu pacientovi ustúpiť ďasná až tak, že odhalia koreň zuba. V tom prípade vám môže parodontológ urobiť transplantáciu ďasien. Zdravé ďasná, ktoré sa použijú na prekrytie, by mali pomôcť zastaviť zubný kaz a znížiť citlivosť a bolesť. Medzi ďalšie chirurgické zákroky zaraďujeme aj odstraňovanie prebytočného tkaniva ďasien alebo veľmi častý zákrok – kyretáž parodontu. Ide o očistenie povrchu koreňa zuba pomocou špeciálnych nástrojov (kyriet). Tým sa odstráni zápal a prevedie sa hĺbkové odstránenie zubného kameňa a uhladenie koreňa.

Čo môžete očakávať pri návšteve parodontológa?

Pri prvej návšteve parodontológa by ste mali spomenúť všetky príznaky, ktoré ste spozorovali. Parodontológ následne:

  • vykoná podrobnú prehliadku
  • vyhodnotí RTG snímky
  • stanoví presný plán vašej liečby.

Súčasťou liečby môžu byť antibiotiká, návštevy dentálnej hygieny, a samozrejme aj pravidelná domáca starostlivosť o vaše zuby. Ťažšie prípady môžu vyžadovať chirurgický zákrok.

Najčastejšie otázky našich pacientov

Stačí nám zavolať na telefónne číslo +421 918 100 022, napísať e-mail alebo vyplniť formulár nižšie.

Cenu parodontologickej konzultácie na našej klinike môžete nájsť v našom cenníku.

Áno, v prípade neliečeného ochorenia môže dôjsť až k strate jedného alebo viacerých zubov. Preto v prípade spozorovania príznakov odporúčame návštevu kliniky neodkladať.

Napíšte nám

Nechajte nám telefónne číslo alebo email,
kontaktujeme vás
Polia označené * sú povinné
Vyhlásenie o spracovaní osobných údajov
Podmienky a záruky poskytovania zdravotnej starostlivosti
Ďakujeme za odoslanie formulára. Náš tím Vás bude kontaktovať do 24 hodín počas pracovných dní.
alebo nám zavolajte

Otváracie hodiny

Pondelok
08:00 - 20:00
Utorok
08:00 - 20:00
Streda
08:00 - 20:00
Štvrtok
08:00 - 20:00
Piatok
08:00 - 17:00

Sobota
08:00 - 17:00
Nedeľa
Zatvorené
Sviatky
Podľa dohody
Máte nejaké otázky?
Potrebujete poradiť?