Zubné protézy, inak povedané snímateľné zubné náhrady sú typom protetického riešenia, pri ktorom zubný lekár vymieňa chýbajúcu stratu zubu alebo celý chrup. Zubné protézy sa používajú najmä v prípadoch, keď nie je možné aplikovať zubný mostík alebo zubný implantát. Protézu si pacient sám vyberá a nasádza, teda je lepšie prispôsobená hygienickým podmienkam potrebným v ústach.
Zubné protézy sa vyrábajú zo špeciálnej zmesi, ktorá imituje tvar tak, aby čo najlepšie sedela na ďasnách pacienta.
Typy zubných protéz
Snímateľné zubné náhrady rozdeľujeme na čiastočné a totálne (celkové).
Čiastočné zubné náhrady
Čiastočné zubné náhrady sú určené nahradiť čiastočnú stratu zubov. Môžu sa použiť aj pri obnove chrupu, keď sa rozsiahlejšie medzery v chrupe nedajú opraviť pomocou mostíkov.
Totálne zubné protézy
Totálne zubné protézy sú určené pre pacientov bez zubov. Skladajú sa z umelých zubov a tzv. bázy. Báza pokrýva alveolárny výbežok čeľuste. Zuby do protézy sa vyrábajú v laboratóriu jednotlivo, preto protéza vyzerá realisticky a je podobná skutočnému chrupu. V City Dental Clinic spolupracujeme so špičkovým laboratóriom, v ktorom sa používajú len kvalitné materiály a najmodernejšie technológie.
Pre koho sú zubné protézy vhodným riešením?
Snímateľné zubné protézy sa používajú v prípadoch, keď pacient:
- stratil jeden alebo viacero zubov, napr. po úraze alebo v priebehu čakania na vyhotovenie implantátu,
- stratil všetky svoje zuby,
- nie je možné opraviť rozsah deficitu zubov pevnou náhradou.
Priebeh nasadenia zubnej protézy v City Dental Clinic
1. Úvodné vyšetrenie a konzultácia – pred nasadením zubnej protézy je dôležité absolvovať prehliadku ústnej dutiny a vylúčiť akékoľvek kontraindikácie, ktoré by mohli spôsobiť komplikácie počas liečby.
2. Zhotovenie odtlačkov – pacientovi sa v klinike vyhotovia odtlačky chrupu. Tie sú odoslané do laboratória, v ktorom sa potom v krátkom čase vyrobia zubné náhrady na mieru.
3. Skúška protézy a záverečné úpravy – počas ďalšej návštevy kliniky si pacient protézu vyskúša a v prípade potreby sa vykonajú záverečné úpravy, aby náhrada dokonale sedela.
4. Posledná návšteva – v poslednom kroku sa odovzdá zhotovená protéza pacientovi. Skúsení zubári z našej kliniky pacientovi ďalej vysvetlia, ako sa o zubnú protézu starať a ako ňou manipulovať, aby sa do budúcnosti zabránilo akémukoľvek poškodeniu.
Cena zubnej protézy
Cenu zubnej protézy ovplyvňuje mnoho faktorov. V prvom rade záleží na type protézy, o ktorú máte záujem. Cena čiastočne snímateľnej protézy je totiž pochopiteľne vyššia ako cena celkovej.
Konečnú cenu taktiež ovplyvní váš zdravotný stav, prípadne dodatočné ošetrenia, preto je vždy individuálna. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že ceny snímateľných zubných náhrad v City Dental Clinic sa pohybujú už od 360 eur.
Alternatívy k zubným protézam
Ďalším možným riešením pri strate jedného alebo viacerých zubov sú aj fixné zubné náhrady. Rozdiel oproti protézam je, že sú pevne spojené so zubami a preto ich nie je možné snímať. Medzi fixné náhrady patria zubné korunky, mostíky a korunky na implantátoch. Ich výhodou je kvalitnejší výsledok z hľadiska funkčnosti a estetiky. Okrem bežných zubných implantátov tiež poznáme miniimplantáty, All-on-4 a All-on-6 implantáty. Zubné implantáty typu „All-on” používame v prípadoch, keď pacient stratil všetky alebo väčšinu zubov v jednej alebo obidvoch čeľustiach.
Najčastejšie otázky našich pacientov
Zvyknem si na zubnú protézu? Ako dlho mi to bude trvať?
Zubná protéza je umelé teleso, ktoré je v ústach pacienta pocitovo neprirodzené. Je potrebné si na ňu zvyknúť a naučiť sa s ňou konzumovať stravu a artikulovať. Existujú prípady, keď si pacient na zubnú protézu zvyknúť nevie, avšak tieto prípady sú ojedinelé. Bežne si pacienti na náhradu dokážu zvyknúť za 3 až 5 týždňov.
Akú životnosť majú zubné protézy?
Životnosť zubných protéz je individuálna a záleží od konkrétneho prípadu. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o životnosti dva roky.
Bude jedenie s novými zubnými náhradami náročné?
Pacient si musí na protézu zvyknúť, čo vždy nejaký čas trvá. Jedenie s novou protézou však náročné nebude.
Ovplyvní zubná protéza moju artikuláciu?
Po aplikácii zubnej protézy je možné, že istý čas bude fonetika a artikulácia zmenená. Časom pacient začne artikulovať ako predtým.
Nosia sa zubné náhrady 24 hodín denne?
Zubná náhradu vám odporúčame nosiť neustále počas prvého týždňa. Ďalej odporúčame zubnú náhradu na noc z úst vyberať.
Ako sa mám starať o zubnú náhradu?
Po každej konzumácii potravy odporúčame zubnú náhradu vyčistiť. Taktiež odporúčame raz za týždeň použiť na vyčistenie špeciálne tablety, ktoré odstránia nečistoty. Tieto tablety je možné zakúpiť v každej lekárni.
Contact us
we will contact you