Čo je to dentálna cysta?

7. apríla 2020, Autor článku - Tím City Dental Clinic
Dentálna cysta

Slovníková definícia cysty je „uzavretý vak, ktorý má zreteľnú membránu a abnormálne sa vyvíja v dutine alebo štruktúre tela.“ Zubné cysty rastú pomaly a okolo zubov.

Často ich nachádzate v ďasnách blízko koruniek, na špičkách koreňov odumretých zubov, preemergentných stoličiek a zubov, ktoré nie sú zdravé.

Môže to trvať mesiace alebo dokonca roky, kým si pacienti uvedomia, že majú zubné cysty, pretože až do ich infikovania nie je s ich rastom spojená žiadna bolesť.

Ako môže zubár objaviť cysty?

Zubný lekár zriedka objaví zubnú cystu pri fyzickej zubnej prehliadke, pretože vo všeobecnosti nie sú viditeľní. Našťastie dnes röntgenové snímky tvoria hlavnú súčasť zubných prehliadok a práve vďaka nim zubár alebo chirurg zistí prítomnosť zubných cýst, pretože sa na röntgenovom snímku ukážu ako tmavé škvrny.

Niekedy môže byť zubár schopný zistiť prítomnosť veľmi veľkej zubnej cysty jednoduchým vyšetrením úst. Keďže však zubné cysty rastú dlho, znamená to, že pacient medzi vyšetreniami nechal dlhú pauzu.

Aké sú časté príznaky niekoho, kto má zubnú cystu?

Spočiatku neexistujú žiadne zjavné symptómy zubnej cysty, takže väčšina pacientov nevie o ich prítomnosti, kým sa neinfikujú a nebolia. Existuje však niekoľko jemných príznakov, na ktoré treba dávať pozor:

  • Citlivé zuby
  • Posun zubov – medzi zubami sa môžu objaviť medzery
  • Uvoľnené zuby
  • Opuch konkrétnej oblasti ďasien
  • Nepríjemný pocit až bolesť  pri tlaku na konkrétnu oblasť ďasna
  • Znecitlivenie tváre a znecitlivenie v dôsledku cysty pritlačenej na nerv

Aký je rozdiel medzi zubnou cystou a abscesom?

Zubné cysty nie sú vo všeobecnosti infikované, ale keď sú, stávajú sa abscesmi. Absces sa v ústach môže vyskytnúť buď v zubnej cyste alebo blízko nej. Často sa tvoria v dôsledku baktérií v ďasne spôsobených zubným kazom. Malé abscesy sa zvyčajne liečia antibiotikami, ale veľké abscesy si často vyžadujú chirurgickú extrakciu.

Existujú rôzne typy zubných cýst?

Existuje viac ako jeden druh zubnej cysty:

Keratocysta

Vzniká zo zubných zárodkov ešte pred tým, ako sa vlastný zub vôbec vyvinie. Namiesto zubu múdrosti je potom lokalizovaná napr. cysta v kosti.

Gingivacysta

Môžu sa vyskytovať na spodných očných zuboch ako modrasté, pevné uzlíky v detskom a dospelom veku.

Erupčné cysta

Povrchovo vykleňujú sliznicu nad ešte neprerezanými mliečnymi zubami.

Bočná parodontálna cysta

Vyskytujú sa v parodontálnej štrbine ešte nie celkom prerezaných mliečnych zubov.

Folikulárna cysta

Obklopujú korunku ešte neprerezaného zubu v čeľusti. Je možné, že zub sa nevyvinie úplne.

Môžu zubné cysty samé zmiznúť?

Zubné cysty musí odstrániť alebo vypustiť zubný lekár. Zubné cysty bohužiaľ samy od seba nezmiznú.

Môžu sa dentálne cysty liečiť antibiotikami?

Veľmi malá zubná cysta sa často dá úspešne liečiť pomocou protizápalových liekov a antibiotík. Telo môže potom cystu absorbovať prirodzene, čím sa pacientovi ušetrí chirurgický zákrok.

Je odstránenie zubnej cysty bolestivé?

Odstránenie cysty v ústach nie je bolestivé, pretože oblasť bude znecitlivená lokálnym anestetikom pred začatím akejkoľvek procedúry.

Chirurgické odstránenie zubnej cysty

Po dôkladnom vyšetrení a zhotovení RTG snímku váš zubný lekár rozhodne, ktorá liečba je pre konkrétnu zubnú cystu najlepšia. Môže sa rozhodnúť odstrániť popri cyste aj postihnutý zub.

Postup odstránenia zubnej cysty

Niekoľko dní pred procedúrou na odstránenie zubnej cysty zubný hygienik dentálnej ordinácie dôkladne vyčistí a vyleští zuby. V tomto čase sa často podáva perorálne probiotikum na zvýšenie dobrých baktérií v slinách, ktoré pomôžu procesu hojenia.

Ak je potrebné vykonať výplň  koreňového kanálika, tento postup sa zvyčajne robí pred odstránením cysty zubu. Cysta sa potom odstráni pod lokálnym anestetikom. Mnoho zubárov ponúka možnosť podania lokálneho anestetika ešte pred začatím výplne koreňového kanálika aby bol pacient v čo najväčšom kľude počas celého zákroku.

Je veľmi bežné , že zubný chirurg odstráni popri cyste aj zub spojený s dentálnou cystou. V niektorých prípadoch sa môže materiál kostného štepu použiť na vyplnenie prázdneho priestoru, ktorý zostal po odstránení cysty. Miesto poranenia sa potom uzavrie šitím. Tkanivo, ktoré chirurg odstránil, sa často posiela na histologický rozbor pre identifikáciu možnej rakoviny v ústnej dutine.

Ďalší spôsob liečby zubných cýst sa nazýva endodontická terapia,kedy zubný lekár pomocou špeciálneho nástroja odstráni infikovanú zubnú dreň.

Kedy je potrebné chirurgicky extrahovať?

Zubné cysty sa chirurgicky odstraňujú ak sú umiestnené hlboko v čeľusti a nedajú sa dosiahnuť jednoduchým vytrhnutím zubov.

Čas hojenia pri odstránení zubnej cysty

Čas potrebný na hojenie po odstránení cyst zuba je zvyčajne len pár týždňov. Tak dlho väčšinou trvá pokiaľ sa miesto zákroku zahojí  a necitlivosť zmizne.

Potrebujete poradiť?