Príznaky, príčiny a možnosti liečby mŕtveho zuba

18. apríla 2020, Autor článku - Tím City Dental Clinic
Problémy so zubom múdrosti

Väčšina z vás prechádza životom bez toho, aby zažila mŕtvy zub. Pre niektorých ľudí  to však môže byť bolestivý zážitok spojený s nepríjemnou možnosťou mať zub sfarbený úplne iným odtieňom ako ostatné zdravé zuby. Včasná návšteva zubára môže výrazne napomôcť zachrániť zub a zmierniť súvisiace bolesti.

Čo je to mŕtvy zub?

Naše zuby sú živými časťami tela. Skladajú sa z troch komponentov :skloviny, dentínu a vlákniny. Je to buničina v našich zuboch, ktorá ukladá nervy a krvné cievy.

Mŕtvy zub alebo neživotaschopný zub, ako ho niekedy nazývame, je označenie pre zub, ku ktorému sa už nedostáva žiadny krvný tok. Je to spôsobené poškodením nervov alebo ich odumretím, ktoré tak bránia aby prúdila do zuba krv, a tým spôsobia jeho odumretie.

Aké sú príznaky mŕtveho zubu?

 • Zub začína meniť farbu z bielej alebo sivobielej na svetlo šedú, žltú, svetlo hnedú alebo čiernu
 • Postupom času zmenená farba zubu stmavne až nakoniec nervy odumrú a zub sa rozpadne
 • Niektorí ľudia pociťujú intenzívnu bolesť keď nervy odumierajú, iní necítia bolesť vôbec žiadnu
 • Citlivosť na teplé, studené alebo sladké jedlá
 • Citlivosť pri používaní dentálnej nite
 • Bolesť pri kousnutí alebo žuvaní na postihnutom mieste
 • Halitóza – zápach z úst
 • Neustála nepríjemná chuť v ústach
 • Opuch ďasien okolo mŕtvych zubov
 • Bakteriálna infekcia, ktorá môže viesť k abscesu
 • Absces sa prejaví ako pupienok na ďasne

Aké sú typické príčiny mŕtveho zubu?

Jednou z najbežnejších príčin mŕtvych zubov je zranenie alebo trauma, ako napríklad pád a zasiahnutie úst na tvrdý predmet.Použitie športového chrániča na ústa pri hraní kontaktných športov určite pomôže zabrániť zraneniu, ktoré vedie k mŕtvemu zubu.

Je veľmi bežné , že si pacient po zranení ani len nevšimne, že jeho zub bol prasknutý, až kým nezačne pociťovať intenzívnu bolesť. Dokonca aj malá prasklina môže dovoliť baktériám v ústach nájsť cestu do zubnej drene a do nervov, čo môže spôsobiť ich infekciu a odumretie.

Trauma môže tiež spôsobiť prasknutie krvných ciev, ktoré okamžite znížia alebo prerušia prívod krvi do zubnej drene. To vedie k tomu, že zub nedostáva výživné látky a kyslík potrebný na jeho udržanie v zdraví.

Ďalšou typickou príčinou mŕtveho zubu je zubný kaz spôsobený zlou dentálnou hygienou. Ak sa kaz dostal hlboko do zuba, baktérie z úst vstúpia do zubnej drene a nervov, čo môže opäť spôsobiť, že sa nervy nakazia a následne odumrú.

Poslednou príčinou mŕtvych zubov je brúsenie zubov.

Ako môže zubár stanoviť diagnózu, či je zub mŕtvy?

Ak sa u vás vyskytne ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, dohodnite si stretnutie so svojim zubným lekárom. Ak je váš zub zjavne sfarbený, váš zubný lekár bude schopný urobiť okamžitú diagnózu. Ak nie, röntgenový snímok  identifikuje akékoľvek poškodenie zubnej drene a nervov a váš zubný lekár navrhne vhodné ošetrenie.

Možnosti liečby mŕtveho zubu

Je nevyhnutné, aby bol mŕtvy zub ošetrený hneď po jeho zistení, pretože ignorovanie problému môže spôsobiť šírenie baktérií z postihnutého zuba a spôsobiť ďalší zubný kaz v zuboch v tesnej blízkosti. Môže tiež spôsobiť poškodenie čeľuste a ďasien.

Existujú dve možnosti liečby mŕtveho zubu:

 • Výplň koreňových kanálikov
 • Extrakcia

Pri výplni koreňového kanálika sa odstráni buničina, nervy, infikované tkanivo a dutina sa pred vyplnením biologicky kompatibilným materiálom dôkladne vyčistí. Zub je potom utesnený, aby sa zabránilo akejkoľvek reinfekcii.

Je úplne bežné, že na výplň koreňového kanálika je nasadená korunka, najmä ak mal mŕtvy zub veľkú výplň alebo sklovina bola vážne poškodená. Korunky sa vždy odporúčajú pre stoličky, pretože práve tu obvykle prežúvame jedlo a zuby, ktoré mali vyplnené koreňové kanáliky, sa po chvíli stávajú krehkými, a preto môžu praskať alebo lámať sa.

Ak nie je potrebná korunka, zubný lekár vám pravdepodobne odporučí použiť porcelánovú fazetu, ktorá bude zodpovedať farbe vašich ostatných zubov. Toto je obzvlášť dobré riešenie pre zuby na prednej časti úst.

Ak je zub príliš ťažko poškodený, potom je v niektorých prípadoch jediným riešením extrakcia. Po vytiahnutí zuba môže byť zub nahradený mostíkom, implantátom alebo náhradou chrupu.

Ako v prvom rade predchádzať mŕtvemu zubu?

 • Dodržujte precíznu ústnu hygienu –  čistenie kefkou najmenej dvakrát denne a dentálnou niťou raz denne
 • Navštívte svojho zubného lekára každých šesť mesiacov, aby mohol odhaliť problémy skôr, ako nastanú
 • Ak hrávate kontaktné športy, vždy noste chránič úst. V ideálnom prípade požiadajte svojho zubného lekára, aby si vyrobil takýto chránič vyhotovil
 • Jedzte zdravo, vyhýbajte sa jedlám a nápojom s vysokým obsahom cukru
 • Pite veľa vody po jedle, aby ste si prirodzene vypláchli ústa. Je to jednoduchý spôsob, ako odplaviť baktérie.
 • Ak ste utrpeli akékoľvek zranenie, ktoré podľa vás môže viesť k mŕtvemu zubu, okamžite navštívte svojho zubára
Potrebujete poradiť?